„Zaginione- Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich"

29-08-2012

W Muzeum Narodowym w Szczecinie została otwarta wystawa „Zaginione- Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich”. Na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty archeologiczne gromadzone przez Muzeum w Szczecinie od połowy XIX w. do lat 40. XX wieku. W okresie II wojny światowej zabytki zostały wywiezione do Niemiec. Do Muzeum Narodowego w Szczecinie powróciły po kilkudziesięciu latach nieobecności.

Początki systematycznego tworzenia regionalnej kolekcji archeologicznej sięgają lat dwudziestych XIX stulecia, które z racji wzmożonego zainteresowania zabytkami przeszłości nazywane jest niekiedy „wiekiem historii”. Pierwotnie zabytki były gromadzone w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W 1912 roku zbiór został przeniesiony do nowo wybudowanego gmachu muzealnego przy Wałach Chrobrego, a po kilkunastu latach zasilił kolekcję nowotworzonego Pommersches Landesmuseum w Szczecinie. W latach II wojny światowej zabytki ewakuowano w głąb Niemiec. Dopiero w latach sześćdziesiątych do szczecińskich muzealników dotarła informacja o miejscu przechowywania ocalałych artefaktów. Niemal natychmiast rozpoczęły się trudne negocjacje. które zakończyły się sukcesem w 2009 r.  Na mocy zawartego porozumienia, strona polska przekazała stronie niemieckiej obiekty pochodzące z badań prowadzonych na terytorium współczesnych Niemiec. W zamian strona niemiecka zwróciła zabytki pochodzące z terytorium współczesnej Polski.

Na wystawie zostanie zaprezentowana część zbiorów od epoki kamienia, po wczesne średniowiecze, dobrana pod względem różnorodności form i kategorii znalezisk. Na ekspozycji znajdą się zarówno skarby, jak i wyposażenie grobów, a także przedmioty codziennego użytku. Układ eksponatów umieszczonych w skrzyniach-witrynach w sposób symboliczny ilustruje wojenne i powojenne losy kolekcji.

Wystawie towarzyszy katalog oraz multimedialna prezentacja.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa jest dedykowana pamięci Tomasza Merty, Generalnego Konserwatora Zabytków i Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w l.2005-2010.

Gmach Główny Muzeum Narodowe w Szczecinie ul. Wały Chrobrego 3.

Wystawa czasowa czynna od 4 września 2012 do 24 lutego 2013.

strona muzeumpowrót