"Berek! Szukam!" - wystawa dla dzieci

03-12-2010

Toruńskie CSW zaprasza na niezwykłą, interaktywną wystawę familijną, prezentującą prace młodych artystów i projektantów, które inspirują do twórczego odkrywania potencjału przestrzeni i podjęcia wspólnej gry w chowanego.

Podczas dziecięcej gry w berka, w jednej chwili przedmioty mogą stracić swoje pierwotne przeznaczenie i stać się przeszkodami albo kryjówkami. Nawet najbardziej trywialny przedmiot może zostać zamieniony w bezpieczną bazę, w demokratyczny sposób stając się najważniejszym elementem zabawy. Miejsce staje się doświadczeniem, zdefiniowanym przez graczy, nie zaś przez architektów, designerów czy urbanistów.

Gra w berka czy zabawa w chowanego to prawdopodobnie najbardziej bezpretensjonalny sposób odkrywania kreatywnego potencjału przestrzeni. Improwizowane kryjówki pomagają też odzyskać prywatność w czasach, gdy wszystko staje się coraz bardziej otwarte i publiczne. Monitoring przestrzeni miejskiej zmusza nas do odkrywania i tworzenia nowych rodzajów osobistych schronień. Swobodna zabawa poza domem, na wolnym powietrzu, jest dziś coraz trudniejsza, gdyż przepisy regulujące przestrzeń publiczną określają drobiazgowo położenie niemal każdego kamienia, a czujne obiektywy kamer obserwują każdy nasz ruch. W tym kontekście zabawa i chowanie się, które pamiętamy z dzieciństwa, stanowią raczej formę miejskiego aktywizmu niż niewinną grę.

Międzynarodowy projekt "Berek! Szukam!" jest pretekstem do odkrywania miejsc do zabawy w obrębie formalnych, instytucjonalnych reguł, próbą ucieczki od zasad zwiedzania wystaw w ciszy i biernego podążania za narracją zaproponowaną przez kuratora. Wystawa zachęca zwiedzających do ruchu, działania, obserwowania, szukania połączeń i komunikowania się inaczej, do ustalania własnych reguł.

Artyści: Dinie Besems, Cynthia Hathaway, Guy Keulemans, Bartosz Mucha, Leonard van Munster, Eric von Robertson, Suzuki Åffice.

Kuratorki: Joanna van der Zanden, Agnieszka Pindera.

Otwarcie: 3 grudnia 2010, godz. 19:00.
Wystawa czynna do 13 lutego 2011.powrót