Blackout

07-03-2011

Wystawa Dana Holdswortha to pierwsza w Polsce prezentacja prac tego uznanego brytyjskiego fotografa. Na powstałą w ostatnich latach serię "Blackout" składają się wielkoformatowe pejzaże, ukazujące wulkaniczny krajobraz Islandii w negatywie.

Wybór negatywu jako ostatecznej wersji przedstawienia nie jest tutaj przypadkowy. Odwrócenie tonalne obrazu wzmacnia symbolikę fotografii, pozwalając na odrealnienie przedstawionego widoku. Dzięki temu wykonane za dnia fotografie przypominają nocne sceny, a w niektórych przypadkach nietypowe światło upodabnia widoki ze zdjęć Holdswortha do księżycowych krajobrazów. Ponadto powiększenie negatywu fotograficznego do sporych rozmiarów umożliwia zwrócenie uwagi na technologiczny aspekt medium fotografii i wydobycie ukrytych, bliskich magii walorów tradycyjnego procesu fotograficznego. Dzięki temu seria "Blackout" zdaje się oscylować pomiędzy realnym a magicznym, rzeczywistym i fantastycznym, a "wyludnione" fotografie epatują ogromnym ładunkiem emocji.

Dan Holdsworth (ur. 1974) jest jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych fotografów brytyjskich młodego pokolenia. Jego prace były prezentowane podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wiele z nich znajduje się w znanych kolekcjach (m.in. Tate Gallery, Victoria & Albert Museum i kolekcja Saatchi w Londynie czy Centrum Pompidou w Paryżu). Stale współpracuje z Patrizia Low Gallery.

Kurator: Witold Kanicki.

Otwarcie: 7 marca 2011, godz. 19:00.
Wystawa czynna do 10 kwietnia 2011.

Galeria Fotografii "pf"
Centrum Kultury "Zamek", Poznańpowrót