Bogusław Kaczyński nie żyje. „Duża strata dla polskiej kultury”

21-01-2016

Bogusław Kaczyński. Autor zdjęcia: Andrzej Rybczyński/PAP
Bogusław Kaczyński. fot.: Andrzej Rybczyński/PAP

Krytyk i publicysta muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej w Polsce,  Bogusław Kaczyński nie żyje. Zmarł w Warszawie, w wieku 73 lat. „To smutna wiadomość. Duża strata dla polskiej kultury” – skomentował w rozmowie z TVN24 minister kultury prof. Piotr Gliński.

Był zasłużony dla polskiej kultury” – mówił o Bogusławie Kaczyńskim prof. Gliński. Podkreślił, że był to człowiek z pasją, twórca festiwali, a przede wszystkim - postać sympatyczna, bardzo lubiana, która łagodziła obyczaje.

„Postać bardzo lubiana. Potrzebujemy takich osób, które łagodzą obyczaje, które jednocześnie wnoszą elementy kultury wysokiej do kultury popularnej. Bogusław Kaczyński był taką właśnie osobą. Duża strata dla polskiej kultury, bardzo duża. (…) Będzie brakowało jego ciepła, uśmiechu i tych jego barwnych opowieści” – mówił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Znawca muzyki

Bogusław Kaczyński urodził się w 1942 r. w Białej Podlaskiej. Z wykształcenia był teoretykiem muzyki i pianistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie.

Miał w swoim dorobku wiele programów telewizyjnych m.in. "Zaczarowany świat operetki", prowadził transmisje telewizyjne najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą.

Specjalne sukcesy i dowody uznania międzynarodowej krytyki przyniosły mu prezentacje monodramu o Janie Kiepurze i Marcie Eggerth (ponad 1000 przedstawień), wykłady z dziedziny historii muzyki i sztuki operowej oraz galowe wieczory z cyklu "Bogusław Kaczyński przedstawia". Jego tournee wiodło przez cztery kontynenty: od Pekinu, Ułan Bator i Moskwy poprzez Wiedeń, Rzym, Florencję, Neapol, Mediolan, Genewę, Paryż, Londyn, Sztokholm, Berlin, Monachium, Pragę, Budapeszt, Madryt, Istambuł, Hawanę, Nowy Jork, Chicago, Boston, Miami do Toronto, Montrealu, Edmonton i Vancouver. Był też autorem serii płytowej "Bogusław Kaczyński - Złota Kolekcja".

"Kaczyński zrobił dla sztuki operowej więcej niż ktokolwiek w jej dziejach w naszym kraju" - mówił o nim krytyk filmowy Zygmunt Kałużyński.

Od 1970 r. Kaczyński był komentatorem muzycznym radia i telewizji. Prowadził transmisje telewizyjne kolejnych Konkursów Chopinowskich, Konkursów im. Henryka Wieniawskiego oraz koncerty L. Pavarottiego i P. Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej, koncerty noworoczne z Wiednia, konkursy Eurowizji i wiele innych.

Wielokrotnie nagradzany

Kilkakrotnie zdobył statuetkę "Wiktora", został też nagrodzony "Superwiktorem". "Kto umie być menedżerem festiwalowym, jacy rodzą się czasem tylko w Ameryce, kto tak potrafi tworzyć żywą dekorację festiwalu, kto jest tym namiętnym kolekcjonerem ciekawych osobowości artystycznych, dzięki którym rodzi się jedyna w swoim rodzaju atmosfera festiwalu? Tylko jeden człowiek w Polsce – Bogusław Kaczyński, znawca opery, autor, dziennikarz, prezenter, za którym szaleje publiczność" - mówił muzykolog, krytyk muzyczny Janusz Ekiert.

W latach 1993 - 96 Kaczyński był prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie, a od 1994 - 98 roku dyrektorem Teatru Muzycznego Roma. Był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie. Od lat - dyrektorem Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

W plebiscycie "Koniec wieku" zorganizowanym przez "Politykę" zaliczony został do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia.

W marcu 2007 r. doznał udaru mózgu, czego skutkiem były częściowa utrata zdolności mówienia i paraliż prawej strony ciała. Po intensywnej rehabilitacji część dolegliwości ustąpiła; ostatnio znowu ciężko chorował.

Jesienią 2002 roku podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł „Gwiazda Telewizji Polskiej”. W 2011 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Bogusław Kaczyński był założycielem Fundacji "ORFEO", której celem jest wspieranie kultury narodowej, propagowanie sztuki wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie ambitnych inicjatyw artystycznych.

 powrót