Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zakończona. „Pamiętamy o Nich, tu jest Ich dom”

01-03-2019

fot. Danuta Matloch

fot. Adam Guz

fot. Adam Guz

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

- To jest nasza pierwsza, rozpoczęta i skończona, inwestycja poświęcona polskiej pamięci - powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystości zakończenia budowy i rozbudowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. - Bez pamięci nie ma Polski – podkreślił. W uroczystościach w Ostrołęce wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, wiceminister Jarosław Sellin, dyrektor muzeum Jacek Karczewski i prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik. Wcześniej premier Morawiecki i wicepremier Gliński złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego oraz pod tablicą upamiętniającą śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

„Spłaciliśmy dług wobec bohaterów”

- Było oczywiste, że to muzeum powinno powstać i powstało - mówił minister kultury w Ostrołęce. "To jest nasza pierwsza, rozpoczęta i skończona, inwestycja poświęcona polskiej pamięci" - dodał, podkreślając, że obecnie jest realizowanych "około 30 projektów muzealnych poświęconych polskiej pamięci".

- One pokrywają te białe plamy, które przez lata nie były realizowane ani inicjowane. Nie pamiętano. To jest wielki wstyd, także tej Polski po 1989 roku - ocenił wicepremier Gliński.

Jak zaznaczył, "pamięć o tamtych ludziach, tamtych czasach i tamtych wyborach jest niezbędna dla naszej wspólnoty politycznej obecnie i dla przyszłych pokoleń. Bez pamięci nie ma społeczeństwa, które się dobrze rozwija, zabezpiecza potrzeby swojej wspólnoty i które wspiera życie na godnym poziomie polskich rodzin".

- Bez pamięci nie ma Polski - podkreślił.

Minister wspomniał o powstających kolejnych instytucjach "o podobnym charakterze" do ostrołęckiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

- Przede wszystkim Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, którego budowa się toczy. Funkcjonuje już, choć nie jest zbudowane Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych na ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Ale wszyscy będziemy pamiętali, że tu w Ostrołęce powstała pierwsza tego typu instytucja – zaznaczył prof. Gliński.

- Tym, których już nie ma, a nawet często nie ma ich mogił, bo ktoś chciał, żebyśmy o nich nie pamiętali, żeby oni zniknęli; tym wszystkim możemy dziś wspólnie powiedzieć, że pamiętamy, że nie zniknęli, że tu jest ich dom – powiedział minister kultury.

- Spłaciliśmy dług wobec bohaterów - zaznaczył na zakończenie prof. Gliński.

MKiDN sfinansowało budowę Muzeum

Od marca 2016 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadzi Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Dzięki zagwarantowanej przez MKiDN dotacji możliwe było rozpoczęcie budowy Muzeum. MKiDN na realizację inwestycji zaangażowało 35 mln zł.

Teren muzeum dawnym aresztem śledczym

Muzeum powstaje na terenie dawnego aresztu śledczego – obiektu, który posiada ponad stuletnią historię (areszt śledczy został zniesiony na mocy zarządzenia Ministra Sprawiedliwości dopiero 30 lipca 2012 r.). Jego początkiem jest oddanie go w 1903 r. jako inwestycji Głównego Zarządu Więziennictwa Cesarstwa Rosyjskiego. W okresie międzywojennym podlegał Ministerstwu Sprawiedliwości. W czasie II wojny światowej przejęła go niemiecka administracja okupacyjna. Po zakończeniu II wojny światowej obiekt został podporządkowany resortowi bezpieczeństwa publicznego. Przez kilka powojennych lat w więzieniu przetrzymywano zarówno m.in. więźniów politycznych. Wykonywane w nim były również wyroki śmierci. Muzeum powstaje w regionie, gdzie opór społeczeństwa i działalność ugrupowań antykomunistycznych spod znaku NZW i AK – WiN przyjęły bardzo duże rozmiary. Walki trwały tutaj aż do końca 1953 r., kiedy to 11 listopada w Dudach Puszczańskich zginęli ostatni partyzanci ziemi ostrołęckiej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".powrót