Ciało/Umysł

21-09-2010

9. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego "Ciało/Umysł"

Warszawa, 23 września - 2 października 2010

9. edycja "Ciała/Umysłu" to 16 spektakli, 9 krajów, 8 premier polskich, 4 prapremierowe koprodukcje C/U, 3 koprodukcje międzynarodowe oraz 2 premiery europejskie.

Spektaklem "Not About Everything” młodego amerykańskiego choreografa Daniela Linehana rozpocznie się tegoroczny festiwal "Ciało/Umysł".

Celem festiwalu jest pokazanie, że taniec nie jest przypadkiem, modą czy dodatkiem, że nie tylko leży u źródeł ludzkiej ekspresji, ale jest kwintesencją człowieczeństwa i życia samego w sobie. Kilkanaście różnorodnych projektów, poruszających się po pozornie skrajnych obszarach tańca, połączonych jednak wspólnym punktem odniesienia, jakim jest pojęcie klasyki w tańcu. Kilkanaście projektów, poruszających się po pozornie skrajnych obszarach tańca - od klasyki tańca współczesnego, przez hip-hop, po projekty zacierające granice między prywatną a publiczną przestrzenią miasta - taniec w mieszkaniach i pokojach hotelowych. Łączy je wspólny punkt odniesienia, jakim jest pojęcie klasyki rozumianej z perspektywy XXI wieku, poszerzonej o nowe gatunki i style, na granicy różnych dyscyplin sztuki. 9. Ciało/Umysł to także taneczne warsztaty edukacyjne oraz warsztaty z dziedziny nowych mediów.

W tym roku C/U proponuje spojrzenie na ciało z innej, nieraz bardzo zaskakującej perspektywy. Pokazuje ciało przeestetyzowane, będące wytworem pop-kultury (Superamas); ciało zdyscyplinowane, wytrenowane, wciąż dążące do piękna i swobody wyrażania się (Marie Chouinard); ciało odrzucone (Kakuya Ohashi); nasłuchujące i poddające się chwili (improwizacje Renaty Piotrowskiej i Michaela Schumachera), poszukujące tożsamości płci (Doris Stelzer, Olivier Dubois); zniekształcone, odbiegające od klasycznego kanonu piękna, a jednak idealne w swej naturalności i prawdzie (Alessandro Sciarroni), ciało niepełnosprawne, lecz perfekcyjnie opanowane i sprzęgnięte z przestrzenią sztuki (Bill Shannon).

Osobne miejsce w programie znalazły inspiracje chopinowskie. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć niezwykle efektowną wersję twórczości Fryderyka Chopina w interpretacji zespołu kanadyjskiej gwiazdy Marie Chouinard oraz zderzenie romantycznego kompozytora z japońskim hip-hopem (Kentaro).

Miejsca festiwalowe 9. edycji C/U to: Teatr Imka, Teatr Polski, Centralny Basen Artystyczny, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, Hotel Mercure Grand oraz przestrzeń miasta. Festiwal potrwa do 2 października.

Dziewiątą edycję Międzynarodowego Festiwalu Tańca Ciało/Umysł poprzedzi ośmiogodzinny maraton tańca, który odbędzie się w nocy z 17 na 18 września (w godz. 22-6) w o klubie Nowy Wspaniały Świat. Wydarzenia pod nazwą "go!go!dance!" zagości w Nowym Wspaniałym Świecie po raz drugi. W ubiegłym roku odbył się w witrynie zaniedbanej i opuszczonej wówczas dawnej kawiarni Nowy Świat. W tym roku zaproszeni do współpracy tancerze, zarówno debiutanci, jak i uznani warszawscy artyści, zaprezentują swoje pomysły w odnowionych wnętrzach. Artyści przygotowali na tę okazję 30-minutowe projekty, w których muszą zmierzyć się z czasem, ograniczoną specyficzną przestrzenią i podglądającym ich, przypadkowym widzem. Taka forma, nasuwająca skojarzenia z amsterdamską dzielnicą czerwonych świateł, każe zastanowić się nad rolą tancerza współczesnego w polskim społeczeństwie.powrót