Conrad Festival 2010 - Inne światy, inne języki

04-11-2010

Conrad Festival 2010 - Inne światy, inne języki. Kraków, 2 listopada - 7 listopada 2010

Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada pomyślany jest jako wydarzenie na skalę światową. Gośćmi festiwalu są twórcy z różnych krajów, piszący w różnych językach, reprezentujący różne kultury i różne światopoglądy.

Nie jest to festiwal twórczości Josepha Conrada. Autor "Jądra ciemności" użycza swojego nazwiska jako patron święta literatury światowej. (...) Syn polskiego pisarza, Apolla Korzeniowskiego, wybrał język angielski jako swój własny i tworzył tylko w nim, zdobywając sławę oryginalnego stylisty i niepośledniego świadka epoki.

Druga edycja festiwalu odbywa się pod hasłem "Inne światy, inne języki". Tak o tym mówią dyrektorzy festiwalu:

"Z przekonania o niewyczerpanym bogactwie innych niż nasze języków i światów, wyrasta druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. (...) Spędziwszy swoje życie pod obcymi flagami, zapuszczając się na tereny nietknięte zachodnią cywilizacją (i przez tę cywilizację podbijane), [Conrad] doświadczył obcości i inności, jak mało który z europejskich pisarzy i jak mało który opisał to niesamowite doświadczenie. Gdy dzisiaj staramy się rozumieć obce kultury, przyswajać ich dziedzictwo, tłumaczyć ich myśli i słowa, chcąc nie chcąc, podążamy szlakiem Conrada, dopisując kolejne rozdziały do jego dzieła.
Dziś o inności trzeba mówić na różne sposoby. (...)
Trzeba - owszem - pokazywać miejsca wspólne, możliwe do zamieszkania przez wielu z nas, ale trzeba też pokazywać i mnożyć różnice, odmienne punkty widzenia, niezgodliwe perspektywy.
(...) Nasz bogaty program, w którym Wschód dyskutuje z Zachodem, literatura wysoka z niską, filozofia z kulturą popularną, pokazuje dobitnie, że poróżnienie nie jest klęską, lecz warunkiem wstępnym wszelkiej prawdziwej rozmowy."

Spośród gości zagranicznych na festiwalu pojawią się m.in. Jurij Andruchowycz z Ukrainy, Jean Hatzfeld z Francji, Claude Lanzmann z Francji, Sven Lindqvist ze Szwecji, Herta Müller z Niemiec - noblistka z 2009 roku, Amos Oz z Izraela, Maciej Zaremba ze Szwecji i Serhij Żadan z Ukrainy.

Gośćmi z Polski będą, m.in. Mirosław Bałka, Joanna Bator, Przemysław Czapliński, Krzysztof Czyżewski, Jacek Dukaj, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Konstanty Gebert, Jacek Gutorow, Inga Iwasiów, Marcin Koszałka, Ryszard Krynicki, Roman Kurkiewicz, Ewa Kuryluk, Krystian Lupa, Małgorzata Łukasiewicz, Piotr Matywiecki, Marian Pankowski, Piotr Paziński, Adam Poprawa, Tadeusz Słobodzianek, Piotr Sommer, Andrzej Sosnowski, Olga Stanisławska, Beata Stasińska, Andrzej Stasiuk, Bożena Umińska-Keff, Krzysztof Varga.

Dyrektor Artystyczny: Michał Paweł Markowski
Dyrektor Organizacyjny: Piotr Mucharski
Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja "Tygodnika Powszechnego"
 powrót