Czat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

07-09-2009

Czat z Ministrem Bogdanem Zdrojewskim

7 września 2009 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski spotkał się z internautami na czacie zorganizowanym przez Polską Agencję Prasową.

Minister udzielał odpowiedzi na pytania dotyczące m.in.: budżetu MKiDN, sytuacji finansowej instytucji kultury, wydarzeń kulturalnych w najmniejszych gminach, finansowania bibliotek. Internauci pytali również o zbliżający się Kongres Kultury Polskiej.

Pytanie: Czy Mapa Kultury, z którą Pan Minister jeździe po Polsce nie oznacza centralizacji i uzależnienia kultury od urzędu?

Bogdan Zdrojewski: Nie. Choć takie są oczekiwania. Bardzo często formułowane wobec mnie nadzieje są właśnie związane z chęcią przekazania instytucji samorządowej w gestię resortu. To niewłaściwy kierunek. Jeszcze raz powtórzę - mecenat państwa powinien być bogatszy i mądrzejszy.

 

Pytanie: Dlaczego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie walczy o większy budżet dla swojego resortu - w przybliżeniu 2 mld złotych - budżet na 2008r - to 0, 58% budżetu państwa. Jeszcze w 1995 roku było to 1,05%. Kultura w Polsce jest zagrożona i niedoinwestowana.

Bogdan Zdrojewski: Walczymy i to mocno. Udało się w tym roku sporo środków dodatkowo otrzymać. Zakontraktowaliśmy też ponad 1,5 miliarda na inwestycje w kulturze. To już 80 procent planu. Nie można też porównywać obecnego roku do 1995. Wtedy obecne instytucje przynależne do marszałka były finansowane wprost z budżetu państwa.

 

Pytanie: Brakuje jakiegoś ciekawego programu na rzecz "ukulturalniania" mieszkańców średnich i małych gmin. Ma Pan jakieś pomysły i czy w ogóle są szanse na to, czy nie, bo jest kryzys?

Bogdan Zdrojewski: To właśnie program Kultura +. Będzie on dawał szanse na poprawę sytuacji w najmniejszych gminach. Realizujemy też różne akcje na przykład Wielki Teatr w Małym Mieście. Bardzo mocno też wspieram projekty edukacyjne. Dodam, iż także w tym roku wiele inwestycji ze środków europejskich ulokowałem w mniejszych miejscowościach - Suwałki, Bielsko Biała, Radom, Sanok itd.

 

Pytanie: Skład Rady Programowej Kongresu Kultury Polskiej pokazuje, iż nie ma szans na jakiekolwiek zmiany jakościowe w polskiej kulturze!
Bogdan Zdrojewski: To nieprawda. Rada to organ opiekuńczy, a nie określający kierunek potencjalnych zmian. Proszę bliżej przyjrzeć się sesjom i panelom. Są osoby, które już dziś boją się wręcz rewolucji. Prawdopodobnie będziemy zmierzać do zmian ewolucyjnych, ale z ładnym finałem.

 

Pytanie: Panie Ministrze dlaczego pr 1 i 2 telewizji publicznej nie są nadawane przez satelitę w trybie FTA (free to air) a jedynie są dostepne przez płatne platformy cyfrowe
Bogdan Zdrojewski: Czeka nas rewolucja. Niedługo będzie przygotowany ten fragment strategii, który określi rozwój usług medialnych na następne lata. Ale generalnie ma Pan rację.

 

Pytanie: Czy w 2010 i 2011 roku Ministerstwo będzie ogłaszać nabór wniosków do POIiŚ?
Bogdan Zdrojewski: Mam nadzieję, że tak. Liczę bowiem na dodatkową alokację środków. Już dziś mogę powiedzieć, że kultura stała się LIDEREM w wykorzystywaniu otrzymanych środków inwestycyjnych.

Pytanie: Panie ministrze, ja pytam Pana o ochronę podatkową artystów, a niejaka buchalterka na tym czacie błaga o weryfikację ich zarobków, bo są za wysokie i zbyt mało obciążone. Wynika z tego, że środowisko kultury lada chwila zacznie się zwalczać, co Pan na to?

Bogdan Zdrojewski: Środowisko powinno być zróżnicowane, bogate w poglądy, niepowtarzalne, zindywidualizowane, jak na artystów przystało. Moim obowiązkiem jest czynić wszystko, aby z tego zróżnicowania wynikały jedynie dobre rzeczy.powrót