Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Dobroczyńca Kultury Polskiej - konkurs rozstrzygniety!

28-10-2009

W dniu 27 października o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się wręczenie nagród w drugiej edycji konkursu Dobroczyńca Kultury Polskiej.
Tytuł Dobroczyńca Kultury Polskiej otrzymali:

 • Bank BPH SA w kategorii Sponsor
  za finansowe wspieranie wielu przedsięwzięć kulturalnych: Światowego Dnia Książki 2008, wystawy fotografii Janusza Gajosa w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, wystawy Zofia Stryjeńska 1891-1976 w Muzeum Narodowym w Krakowie, wydania i promocji książki Polacy na wielkich scenach operowych świata, Koncertów Noworocznych na Zamku w Rydzynie, a także za całościowe wspieranie instytucji kultury: Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – oddziału MNK.
  Od początku swojego istnienia Bank BPH aktywnie działa na rzecz tworzenia przyjaznych stosunków z otoczeniem i społeczeństwem, w którym funkcjonuje.
 • Grupa Żywiec S.A. w kategorii Sponsor
  za finansowe wsparcie 19. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Grupa Żywiec wspiera także liczne imprezy kulturalne, m.in. Open’er Festival, Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Muzeum Browaru w Żywcu, Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce, Tydzień Kultury Beskidzkiej, rekonstrukcję Bitwy pod Grunwaldem, Oblężenie Malborka, Jarmark Dominikański, Baltic Cup, Festiwal Piknik Country Mrągowo
 • Fundacja Orange w kategorii Ofiarodawca
  za współfinansowanie zakupu unikalnej kolekcji Poczty Polowej na aukcji w Düsseldorfie oraz za opracowanie i sfinansowanie koncepcji Wirtualnego Muzeum Powstania Warszawskiego. Fundacja Orange współtworzyła Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest partnerem działań edukacyjnych Muzeum Historii Żydów Polskich i nowo powstającego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
 • Pan Ronald S. Lauder w kategorii Ofiarodawca
  za finansowanie prac konserwatorskich prowadzonych przy komorach gazowych i krematoriach II i III, zlokalizowanych na terenie dawnego KL Auschwitz II – Birkenau. Ronald S. Lauder jest osobą niezwykle zasłużoną dla ratowania śladów kultury polskich Żydów oraz rozwoju obecnych instytucji kultury żydowskiej w Polsce. Znaczące są również jego zasługi we wspieraniu bardzo różnych projektów zachowania pamięci ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, po wizycie w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, zadeklarował pomoc w ocenie potrzeb i pozyskiwaniu środków finansowych na przeprowadzenie koniecznych prac konserwatorskich.
 • The Warsaw Voice w kategorii Opiekun Medialny
  za promowanie wydarzeń kulturalnych w Zamku Królewskim w Warszawie w roku 2008, a także za wkład w propagowanie kultury wysokiej poprzez patronat nad ważnymi wydarzeniami kulturalnymi oraz wieloma instytucjami kultury. Angielskojęzyczny tygodnik „The Warsaw Voice”, wydawany od 1988 roku, jest podstawowym źródłem rzetelnej i systematycznej informacji o wydarzeniach w Polsce i Europie Środkowej. Zawiera bieżące wiadomości polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne. Od początku istnienia „The Warsaw Voice” promuje polską kulturę patronując najważniejszym wydarzeniom kulturalnym i informując o nich.

Konkurs Dobroczyńca Kultury Polskiej został przeprowadzony po raz drugi. Tegoroczna edycja objęła działania zrealizowane lub mające swój finał w roku 2008.

Celem konkursu Dobroczyńca Kultury Polskiej, ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z inicjatywy Zamku Królewskiego w Warszawie, jest ukazanie roli instytucji i osób prywatnych we wspieraniu i rozwoju życia kulturalnego Polski oraz upowszechnianie i promowanie możliwości finansowania kultury spoza środków budżetowych. Dzięki takiemu wsparciu zostało zorganizowanych wiele ważnych imprez, spektakli, koncertów, wystaw i remontów konserwatorskich. Wyrazem uznania za udział w tych przedsięwzięciach jest przyznanie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego tytułu Dobroczyńcy Kultury Polskiej oraz statuetki i dyplomu w trzech kategoriach:

 • Sponsor
 • Ofiarodawca
 • Opiekun Medialny

Tytuł Dobroczyńca Kultury Polskiej w kategorii Sponsor jest przyznawany za sfinansowanie wydarzenia lub przedsięwzięcia kulturalnego, takiego jak: wystawa, spektakl, imprezy, festiwal, konkurs, plener, wydawnictwo itp.

Tytuł Dobroczyńca Kultury Polskiej w kategorii Ofiarodawca jest przyznawany za współtworzenie i tworzenie własnej kolekcji sztuki, oddawanie dzieł sztuki w depozyt, ofiarowanie i udostępnianie budynków lub gruntów na cele kulturalne, stałe dotowanie instytucji lub cyklicznych wydarzeń kulturalnych, ufundowanie nagrody, stypendium, powołanie fundacji lub instytucji kultury, renowacji dzieł sztuki, fundowanie wyposażenia technicznego instytucji kultury.

Tytuł Dobroczyńca Kultury Polskiej w kategorii Opiekun Medialny jest przyznawany za wsparcie medialne wydarzeń lub stałej działalności instytucji kultury na zasadach współpracy.

Do konkursu mogły być zgłaszane osoby fizyczne lub instytucje, które w znaczący sposób wspierają kulturę wysoka. Kandydatów do nagrody mogły zgłaszać jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia, fundacje, instytucje kultury i organizatorzy przedsięwzięć.

Na tegoroczna edycje konkursu Dobroczyńca Kultury Polskiej nadesłano 114 wniosków. W kategorii Sponsor – 73, w kategorii Ofiarodawca – 22, w kategorii Opiekun Medialny – 19.

Jury konkursu, powołane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wybiera laureatów sposród zgłoszonych i zakwalifikowanych do konkursu kandydatów.

Tegoroczne Jury obradowało w składzie:

koniec głównej treści