Druga rocznica powstania Muzeum II Wojny Światowej

06-04-2019

na zdjęciu minister Sellinfot. Mikołaj Bujak/Muzeum II Wojny Światowej

na zdjęciu minister Sellinfot. Mikołaj Bujak/Muzeum II Wojny Światowej

na zdjęciu odznaczeni medalemfot. Mikołaj Bujak/Muzeum II Wojny Światowej

na zdjęciu dyrektor Muzeumfot. Mikołaj Bujak/Muzeum II Wojny Światowej

na zdjęciu muzykfot. Mikołaj Bujak/Muzeum II Wojny Światowej

na zdjęciu występ zespołufot. Mikołaj Bujak/Muzeum II Wojny Światowej

na zdjęciu artystka podczas występufot. Mikołaj Bujak/Muzeum II Wojny Światowej

na zdjęciu publicznośćfot. Mikołaj Bujak/Muzeum II Wojny Światowej

na zdjęciu muzycy z ministrem Sellinemfot. Mikołaj Bujak/Muzeum II Wojny Światowej

 

- Z prawdziwą satysfakcją stwierdzam, że Muzeum II Wojny Światowej zaledwie po dwóch latach od jego otwarcia, stało się ważnym miejscem nie tylko na polskiej, ale także światowej mapie kultury, zaś polski głos, w ciągle żywej dyskusji o II wojnie światowej, stał się znacznie bardziej słyszalny – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin w Gdańsku. Z okazji drugiej rocznicy powstania Muzeum odbył się koncert pt. „Jak za dawnych lat”, podczas którego aranżacje największych polskich szlagierów okresu międzywojennego zaprezentował zespół Bellcanti z Kwartetem Opera.

- Dzięki zaproszonym artystom, przypomnimy sobie dziś raz jeszcze wielkie przeboje dwudziestolecia międzywojennego – czasu przepełnionego radością z odzyskanej wolnej Polski i nadzieją na jej rozwój. Jako Pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski pragnę, korzystając z okazji, serdecznie pogratulować tym, którzy za chwilę zostaną odznaczeni Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości i wyrazić głęboki szacunek dla ich pracy na rzecz naszego wspólnego i bezcennego dobra, jakim jest suwerenna Rzeczpospolita Polska – powiedział wiceminister Sellin podczas uroczystości.

Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości to pamiątkowe odznaczenie państwowe ustanowione „jako dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu”. Medal nadawany jest od 2018 do 2021 r. – w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas uroczystości w Muzeum II Wojny Światowej Medal otrzymali: Grzegorz Berendt, Adam Dziewanowski, Bartłomiej Garba, Adrianna Garnik, Adam Koperkiewicz, Waldemar Kowalski, Filip Kuczma, Aleksander Masłowski, Karol Nawrocki, Wojciech Samól, Karol Szejko, Tomasz Szturo, Marek Szymaniak, Wojciech Turek, Andrzej Wardziak i Mariusz Wójtowicz-Podhorski.

 

Dwa lata Muzeum w liczbach

1 119 474 gości z prawie 100 krajów, 28 wystaw czasowych, 6 472 nowych eksponatów, ponad 5 200 zdygitalizowanych zdjęć, 844 przeprowadzonych zajęć edukacyjnych, w których uczestniczyło 21 197 osób, 8 923 nowych książek i czasopism w ogólnodostępnej bibliotece, 138 wolontariuszy współpracujących z Muzeum, koncerty, spektakle, pokazy filmowe, audycje radiowe, reportaże, felietony – to tylko niektóre z działań podejmowanych przez ostatnie dwa lata w Muzeum II Wojny Światowej.

 

Misja Muzeum

Misją Muzeum II Wojny Światowej jest kształtowanie narracji historycznej, dzięki której II wojna światowa zostanie przedstawiona w nowoczesny sposób z perspektywy wyjątkowego doświadczenia Polaków i Polski, z uwzględnieniem ówczesnej wielkiej polityki, a przede wszystkim postaw ludzi względem wojennej rzeczywistości i koszmaru okupacji Polski przez dwa totalitarne reżimy, a także wojennych losów innych narodów zaangażowanych w ten największy konflikt zbrojny w XX w. Oprócz funkcji wystawienniczych Muzeum pełni funkcje ośrodka edukacji, kultury i nauki.

 



powrót