Edward Dwurnik. Obłęd

11-04-2013

19 kwietnia - urodziny Edwarda Dwurnika w MNK!

W piątek, 19 kwietnia, zapraszamy do Gmachu Głównego MNK, gdzie z okazji urodzin Edwarda Dwurnika odbędzie się m.in. bezpłatne zwiedzanie wystawy "Edward Dwurnik. Obłęd!".

Przez cały dzień będzie można tworzyć kolażowe pocztówki z życzeniami urodzinowymi dla Edwarda Dwurnika. Wykonane karty zostaną przekazane Artyście.

    godz. 16:30 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, wstęp wolny

    godz. 18:00 - wykład pt. "Groteskowy opis rzeczywistości w malarstwie i grafice Edwarda Dwurnika", Gmach Główny MNK, sala audiowizualna

Edward Dwurnik przez kolejne dziesięciolecia pozostał wierny swojemu „groteskowemu realizmowi”. Poprzez satyryczną charakterystykę rzeczywistości tropi wszelkie przejawy nonsensu i fałszywego patosu: rozkład starego, zużytego systemu „realnego socjalizmu”, przesadny hurrapatriotyzm w latach 80, nowe absurdy okresu transformacji ustrojowej wraz z kiczowatym decorum nowej władzy i panoszeniem się nowobogackich pseudo-elit w latach 90. i po roku 2000.

Prowadzenie: prof. Tomasz Gryglewicz – historyk i krytyk sztuki, kierownik Zakładu Historii Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki UJ; członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki w Polsce, Komisji Historii Sztuki PAU i Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). W obszar jego badań naukowych wpisuje się m.in. zagadnienie groteski w sztuce polskiej XX wieku.



powrót