Erik Bünger "The Third Man"

23-11-2010

Erik Bünger prezentuje w Galerii Kronika swój projekt zatytułowany "The Third Man / Trzeci człowiek". Pokazowi towarzyszy powtórnie uruchomiona instalacja artysty z 2006 roku, zatytułowana "Bytom Hymn Echo".

"Gdy byłem dzieckiem - mówi Erik Bünger - mój ojciec opowiedział mi o pewnym filmie. W jakimś mieście mężczyzna szuka innego mężczyzny. Wszyscy, których spotyka mówią mu, że szuka nadaremno, że ten człowiek już nie żyje, ale on nie poddaje się i nagle wydaje mu się, że mignęła mu twarz tamtego w drzwiach.

Wtedy ojciec siadał przed pianinem, otwierał nuty i na swój cichy sposób grał 'Temat z Trzeciego Człowieka'. Śniłem wtedy o echu kroków w uliczkach i wielkim, zielonym cieniu, który widziałem kątem oka. Za każdym razem, gdy słyszałem tę melodię miałem uczucie, jakby ktoś obserwował mnie z ukrycia."

Bünger w swojej pracy "The Third Man" skupia się na kulturowym aspekcie piosenek i melodii, których zapamiętany zestaw towarzyszy każdemu uczestnikowi naszej cywilizacji. Ich obecność w świadomości wymyka się kontroli, powoduje mimowolne skojarzenia, nucenie, obsesyjnie przywołuje stany emocjonalne i wspomnienia. Praca ma formę performance i następującego po nim filmu wideo.

Erik Bünger jest szwedzkim artystą, kompozytorem i pisarzem mieszkającym w Berlinie. Jego prace badają element irracjonalny we współczesnych mediach i skupiają się często na muzyce jako sile sprawczej owej niesamowitości.

Kurator: Paweł Kulczyński.

Wystawa czynna do 22 grudnia 2010.

Bytom, Galeria Kronikapowrót