Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch VIII"

24-10-2011

Organizowany przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego festiwal "Łańcuch" to najważniejsze wydarzenie w Polsce, upowszechniające dorobek tego jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.

Podczas festiwalu twórczości Witolda Lutosławskiego odbędą się cztery koncerty, na których zabrzmią m.in. "Uwertura smyczkowa", "Livre pour orchestre" i "Mi-parti", a także utwory Grażyny Bacewicz, Romana Palestra, Krzysztofa Meyera, Michała Spisaka oraz m.in Igora Starwińskiego, Claude'a Debussy'ego, Oliviera Messiaena.Wystąpią znakomici soliści - Maciej Grzybowski, Tomasz Daroch, Anna Sikorzak-Olek, Łukasz Długosz, Bartosz Koziak oraz orkiestry: Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Urlicha Windfuhra. Wszystkie koncerty odbędą się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Nowością tegorocznej edycji festiwalu będą koncerty dla dzieci - "Łańcuszek", z podtytułem: "Słoń i komar czyli jak muzyka potrafi opowiadać". Odbędą się one w kinie Muranów w sobotę 22 października 2011 o godz. 11:00 i 12:30.

Tradycja organizowania Festiwalu Witolda Lutosławskiego sięga 2004 roku, który ze względu na przypadającą wówczas dziesiątą rocznicę śmierci kompozytora, został ogłoszony przez Sejm RP "Rokiem Lutosławskiego". Odbywa się co roku i prezentuje znakomite wykonania dzieł kompozytora.

"Łańcuch VIII" odbędzie się w Warszawie w dniach 23-26 października 2011. Wstęp na wszystkie koncerty, które odbywają się w Studiu PR im. Witolda Lutosławskiego będzie bezpłatny.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.powrót