Festiwal Wiosny w Poznaniu

17-03-2009

W dniach 18-21 marca odbędzie się w Poznaniu 4. edycja Festiwalu Wiosny. Festiwal zawdzięcza swą oryginalność unikatowej na skalę światową idei. Poświęcony jest bowiem w całości jednemu dziełu - Świętu Wiosny Igora Strawińskiego. Utwór, którego premiera w 1913 roku zakończyła się skandalem, nieustannie inspiruje artystów do twórczych interpretacji. Sięgają po niego przedstawiciele różnorodnych dziedzin sztuki: tańca, muzyki klasycznej, jazzu czy sztuk wizualnych. To ponadczasowe arcydzieło ma niewyczerpany potencjał!

W ciągu ostatnich trzech lat Festiwal ugruntował swoją pozycję w kalendarzu wydarzeń artystycznych Poznania i wyrósł z jednodniowego przedsięwzięcia na kilkudniową imprezę eksplorującą - na przykładzie tego jednego utworu - nowe nurty szeroko pojętej sztuki współczesnej. Wśród dotychczasowych gwiazd Festiwalu znaleźli się tacy artyści, jak: francuska grupa Compagnie Heddy Maalem, której Le Sacre du Printemps z udziałem afrykańskich tancerzy, wzbudziło w 2006 roku wiele emocji; tancerze butoh, z francuskiej Compagnie Ariadone (Haru No Saiten) oraz Klaus Obermaier i Ars Electronica Futurelab z Austrii (Sacre). Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Wiosny zaprezentowane zostaną najciekawsze w Europie współczesne choreografie, których wykonania spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem w świecie artystycznym.

Największą gwiazdą tegorocznej edycji będzie Emanuel Gat Dance - zespół założony przez Emanuela Gata - izraelskiego choreografa, który w opinii krytyków tańca kształtuje nowe nurty w tej dziedzinie sztuki i typowany jest na następcę Piny Bausch. Nagradzany licznymi wyróżnieniami, gość najważniejszych festiwali, pracuje obecnie we Francji. W Poznaniu zaprezentuje  porywającą interpretację Święta Wiosny na trzy kobiety, dwóch mężczyzn i... salsę.

Na zaproszenie Festiwalu przyjadą również czołowi francuscy choreografowie. Znanego już w Poznaniu konceptualistę Xaviera Le Roy najbardziej w dziele Strawińskiego zafascynował taniec dyrygenta kierującego orkiestrą wykonującą Święto Wiosny. Sylvie Guillermin tworzy własną przestrzeń dla tańca, wykorzystując zaskakującą scenografię. Bazuje ona na mniej znanej interpretacji muzycznej utworu na cztery ręce, w wykonaniu jednego z najoryginalniejszych pianistów młodego pokolenia - Fazila Say’a.

Z pewnością bliski polskiej publiczności będzie występ Marka Tomaszewskiego - wybitnego pianisty, współtwórcy niezwykle popularnego duetu Marek i Wacek. Mieszkający obecnie we Francji kompozytor wykona w Auli UAM autorską, solową interpretację Święta Wiosny. W ramach Festiwalu odbędą się również pokazy projektów studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu, przygotowane pod okiem Zbigniewa Kozuba.powrót