Festyny, jarmarki, turnieje. Ruszają Europejskie Dni Dziedzictwa

11-09-2015

Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Elblągu / fot. NID

Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Elblągu / fot. NID

Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Elblągu / fot. NID

Utracone dziedzictwo - to temat tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Ich uroczysta inauguracja wraz z początkiem kampanii społecznej „Chroniąc zabytki - wybierasz przyszłość” odbędzie się 12 września br. w Elblągu z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

Przy okazji Europejskich Dni Dziedzictwa odbywać się będzie w Elblągu „Święto Chleba”. Region warmińsko-mazurski znany jest z produkcji zdrowej żywności. Dlatego, jak niegdyś do miasta na targ, tak teraz na Stary Rynek, będący głównym traktem odbudowanej starówki, zjeżdżać się będą wystawcy z całej Polski, by utworzyć wielki jarmark piekarnictwa, naturalnie produkowanej żywności i rękodzieła.  Odbędą się również  warsztaty kulinarne, degustacje, a wieczorem koncerty.

Promocja regionalnego dziedzictwa kulturowego

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii, podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r.  zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea  zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.

W obchodach uczestniczą wszystkie państwa-członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

Szczegółowy program inauguracji oraz wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa znajduje się na stronie www.edd.nid.pl

 powrót