Filharmonia w Szczecinie laureatem prestiżowej Nagrody im. Miesa van der Rohe

08-05-2015

Budynek Filharmonii Szczecinskiej.  fot. Filip Kacalski
Budynek Filharmonii Szczecinskiej.  fot. Filip Kacalski

Nagrodę UE w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2015 zdobyła Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie - ogłosiły 8 maja br. Komisja Europejska oraz Fundacja Miesa van der Rohe.  Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w Barcelonie.

Zwycięski projekt został wybrany spośród 420 prac z 36 krajów europejskich. O nagrodę walczyło pięciu finalistów: Muzeum Sztuki w Ravensburgu projektu Lederer Ragnarsdóttir Oei, Duńskie Muzeum Morskie w Helsingor projektu BIG – Bjarke Ingels Group, Wytwórnia Win Antinori w Bargino – San Casciano Val di Pesa, Florencja, projektu Archea Associati, Filharmonia w Szczecinie projektu Barozzi/Veiga oraz Centrum Studenckie Saw Swee Hock przy London School of Economics w Londynie projektu O’Donnell + Tuomey.

Otwarta we wrześniu 2014 r. nowa siedziba Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie liczy 3 tys. m. kw. powierzchni, posiada cztery naziemne i dwie podziemne kondygnacje, dwie sale koncertowe i ponad 1,1 tys. miejsc na widowni. Centralnym miejscem jest główna sala symfoniczna, w której akustyka pozwala na przygotowywanie nagrań studyjnych. Pomaga w tym między innymi 951 specjalnie zaprojektowanych do tego pomieszczenia siedzeń. Kolorem sala nawiązuje do Słońca, którego obecność zagwarantują rozmieszczone w sali świetliki. Wystrój Sali Kameralnej na 192 osób symbolizuje Księżyc. Zgodnie z zamysłem architektów budynek kształtem nawiązuje do krajobrazu miasta i bezpośredniego otoczenia działki – z wieżami kościołów i gmachów publicznych oraz wielospadowymi dachami budynków mieszkalnych. Sąsiaduje z budowanym nowym oddziałem Muzeum Narodowego w Szczecinie Centrum Dialogu Przełomy.

Nagroda Miesa van der Rohe jest przyznawana przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Fundację im. Miesa van der Rohe w Barcelonie. To jeden z najbardziej prestiżowych laurów dla dzieł współczesnej architektury. Jej patron - Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969) - należał do najważniejszych architektów XX w. Nagroda jest wręczana od 1987 r. co dwa lata za wybitne budynki powstałe w Europie od poprzedniej edycji konkursu. W poprzednich latach nagrodzone zostały m.in. Opera w Oslo, Neus Museum w Berlinie, a także Budynek Harpa - sala koncertowa i centrum konferencyjne w Reykjaviku.

 powrót