Gabriela Zapolska. Zbuntowany talent

15-04-2011

Wystawa "Gabriela Zapolska. Zbuntowany talent" przypomni sylwetkę Zapolskiej - nie tylko jako dramatopisarki i powieściopisarki, ale również aktorki, właścicielki wspaniałej kolekcji dzieł sztuki, felietonistki i recenzentki teatralnej.

Ekspozycja będzie prezentowana od 31 marca do 30 czerwca 2011 roku w salach wystawowych Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta w Warszawie.

Okazją do zorganizowania wystawy poświęconej życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej (1857-1921) stała się przypadająca 21 grudnia 2011 roku 90. rocznica jej śmierci. Wystawę organizują wspólnie Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i Muzeum Teatralne w Warszawie.

Wątek biograficzny pojawi się w kontekście miast, w których żyła i tworzyła (Warszawa, Paryż, Kraków, Lwów), ludzi, z którymi się zetknęła - a dane jej było poznać wybitne osobowości epoki - oraz prądów literackich i artystycznych, wobec których nie pozostawała obojętna i zawsze zajmowała określone stanowisko.

Dorobek dramatopisarski Zapolskiej zajmuje istotne miejsce w rozwoju polskiej komedii obyczajowej i polskiego dramatu, a cała jej twórczość jest swoistą kroniką świadomości społecznej czasów, w których żyła, a które obecnie budzą coraz większe zainteresowanie.

Wystawa będzie pokazywać nie tylko wielką pasję Zapolskiej, jaką był teatr, ale także mniej znany dorobek prozatorski i epistolograficzny autorki "Moralności pani Dulskiej", jak również prawie zupełnie nieznaną jej ogromną pracę publicystyczną. Zajmowała się nią przez blisko 30 lat, współpracując z czasopismami warszawskimi, krakowskimi i lwowskimi. Właśnie z tego doświadczenia, z obserwacji świata i komentowania na bieżąco dziejących się wydarzeń wyrasta cała jej twórczość.

Niewątpliwym przebojem tej wystawy będzie pokazanie ocalałego fragmentu malarstwa francuskich symbolistów, które było własnością Zapolskiej, a które zgromadziła podczas pobytu we Francji.

Dopełnieniem będą piękne przedmioty z rzemiosła artystycznego, stylowe meble, kostiumy, biżuteria, dodatki do strojów - wszystko w oprawie scenograficznej Witolda Błażejowskiego.

Wystawie będzie towarzyszył bogato ilustrowany katalog, zawierający eseje historyków literatury, sztuki i teatru oraz folder w dwóch wersjach językowych.

Przy wystawie powstał Komitet Honorowy, do którego zaproszenie przyjęli wybitni artyści, którym w ich drodze zawodowej bliska była postać Zapolskiej - Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krystyna Janda, Anna Polony, Krystyna Zachwatowicz, Andrzej Łapicki, Andrzej Seweryn, Andrzej Wajda oraz prof. Jadwiga Czachowska, autorka pracy monograficznej dotyczącej Zapolskiej.

Autorkami scenariusza i komisarzami wystawy są kustosz Małgorzata Górzyńska z Muzeum Literatury i kustosz Monika Chudzikowska z Muzeum Teatralnego. Autorem oprawy plastycznej i scenografii jest Witold Błażejowski - autor wielu projektów, laureat licznych nagród w dziedzinie wystawiennictwa.

Eksponaty pokazywane na wystawie pochodzić będą ze zbiorów Muzeum Teatralnego i Muzeum Literatury, jak również z innych instytucji w kraju i za granicą oraz kolekcji prywatnych.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20, 00-272 Warszawa


powrót