Galeria Europa – Daleki Wschód. Nowe otwarcie Muzeum Manggha

16-06-2015

Nowe miejsce na mapie krakowskich instytucji kultury - Galeria Europa - Daleki Wschód przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej - została otwarta 22 czerwca br. W uroczystości wzięła udział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Na dzień otwarty nowa instytucja zaprasza 27 czerwca br.

Po dwudziestu latach Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha poszerza przestrzeń i zakres działania o Galerię Europa – Daleki Wschód. Powstała ona na działkach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Muzeum. Prace budowlane rozpoczęto w styczniu 2014 r., a w czerwcu miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Nowa Galeria, uruchomiona po trwającej półtora roku okresie budowie to kolejny architektoniczny akcent w dynamicznie zmieniającej się ostatnio okolicy historycznych Dębnik.

Powstanie nowego budynku, stworzenie dodatkowej przestrzeni, głównie wystawienniczej, pozwoli o wiele szerzej prezentować sztukę, jak również inne formy kultury krajów Dalekiego Wschodu i w ten sposób wypełnić założenia statutowe Muzeum Manggha. Do tej pory skupiało się na kulturze i sztuce Japonii, relacjach kulturowych i wpływach sztuki japońskiej, z kluczowym programem badań nad polskim japonizmem na czele. Pojawiające się we wcześniejszej działalności wątki pozajapońskie (Korea, Chiny, Tybet, Indonezja, Indie) znajdą teraz swoje właściwe miejsce w Galerii Europa – Daleki Wschód. Jej program będzie budowany z uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń Muzeum Manggha, np. sieci ASEMUS (Asia-Europe Museum Network), a także nowych kontaktów we współpracy ze specjalistami i instytucjami z Polski i z zagranicy. Będzie rozwijać wcześniejsze metody działania, wykorzystując nowe media w informacji i edukacji. Nowoczesne przestrzenie galerii, prosty charakter wnętrz pozwalają na prezentację różnego rodzaju wystaw. Pokazywana będzie przede wszystkim współczesna sztuka artystów z krajów Dalekiego Wschodu oraz z Polski i z Europy. Nowe sale są przystosowane do instalacji wideo i wszelkiego rodzaju form przestrzennych, pozwalają planować wystawy designu i architektury. Zakłada się także obecność tradycyjnej sztuki dalekowschodniej z kolekcji lokalnych i zagranicznych, wystaw o charakterze etnograficznym i historycznym. Nowa przestrzeń ma służyć w miarę możliwości artystom z Krakowa.

Program dnia otwartego (27 czerwca br.) znajduje się na stronie www.manggha.pl

Projekt był realizowany w ramach Priorytetu XI „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego operatorem jest MKiDN. Inwestycja o wartości całkowitej 29,8 mln zł uzyskała 20,7 mln zł dofinansowania.

W ramach XI Priorytetu podpisano w sumie 79 umów. Wartość całkowita projektów to 3,93 mld zł, a kwota dofinansowania - ponad 2,28 mld zł.

Do tej pory do użytkowania oddano 70 obiektów; w tym roku - siedzibę Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie oraz Muzeum Fortyfikacji i Broni w obrębie Bastionu III i Arsenału w Zamościu, a od 16 czerwca br. dostępny dla zwiedzających będzie Pałac w Rogalinie. W roku ubiegłym otwarto: Muzeum Warszawskiej Pragi, siedziba Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i Filharmonia Śląska. Wcześniej m.in. Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, sale koncertowe w Akademiach Muzycznych we Wrocławiu i w Łodzi, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, zrewitalizowany zespół pałacowo - ogrodowy w Wilanowie, Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Centrum Kultury w klasztorze powizytkowskim w Lublinie, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej w Krakowie, Szkoła Muzyczna w Sosnowcu, odnowiona elewacja Zamku Królewskiego w Warszawie, Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach oraz dziedziniec na Wawelu.

Wykaz wszystkich projektów znajduje się na stronie: www.poiis.mkidn.gov.pl/front/page/get/54powrót