Galeria Europa – Daleki Wschód. Nowe otwarcie Muzeum Manggha

27-06-2015

fot. Jacek Bednarczyk/ PAP

fot. Jacek Bednarczyk/ PAP

fot. Jacek Bednarczyk/ PAP

fot. Jacek Bednarczyk/ PAP

 

Nowe miejsce na mapie krakowskich instytucji kultury - Galeria Europa - Daleki Wschód przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej - zostało otwarte 22 czerwca br. W uroczystości udział wzięli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska oraz były szef resortu, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Zdrojewski, a także pomysłodawca budowy galerii - reżyser Andrzej Wajda. Inwestycja została zrealizowana dzięki ponad 20 mln zł unijnej dotacji w ramach XI Priorytetu POIiŚ, którego operatorem jest MKiDN.

Oddajemy do użytku Galerię Europa-Daleki Wschód w roku, w którym możemy mówić o szczególnym wzroście zainteresowania Polską w takich krajach jak Chiny i Korea. Naszą obecność w stolicach tych dwóch wielkich krajów zaznaczyliśmy poprzez ogromną wystawę przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie i wiele innych wydarzeń kulturalnych, organizowanych od paru lat, które pokazały, jak wielkim zainteresowaniem na Dalekim Wschodzie cieszy się Polska – mówiła minister Omilanowska. 

Zaznaczyła też, że ponad 20-letnia obecność Muzeum Manggha w krajobrazie kulturowym Polski udowodniła głęboki sens istnienia tej instytucji.

Rozszerzenie tego zainteresowania na inne kraje azjatyckie daje nam nową szansę pozyskania nowych przyjaciół i rozumienia lepiej świata, który jest nam coraz bliższy -  oceniła prof. Omilanowska.

Galeria Europa – Daleki Wschód powstała na działkach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Muzeum Manggha. Prace budowlane rozpoczęto w styczniu 2014 r., a w czerwcu miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Nowa Galeria, uruchomiona po trwającej półtora roku okresie budowie to kolejny architektoniczny akcent w dynamicznie zmieniającej się ostatnio okolicy historycznych Dębnik.

Powstanie nowego budynku, stworzenie dodatkowej przestrzeni, głównie wystawienniczej, pozwoli o wiele szerzej prezentować sztukę, jak również inne formy kultury krajów Dalekiego Wschodu i w ten sposób wypełnić założenia statutowe Muzeum Manggha. Do tej pory skupiało się na kulturze i sztuce Japonii, relacjach kulturowych i wpływach sztuki japońskiej, z kluczowym programem badań nad polskim japonizmem na czele. Pojawiające się we wcześniejszej działalności wątki pozajapońskie (Korea, Chiny, Tybet, Indonezja, Indie) znajdą teraz swoje właściwe miejsce w Galerii Europa – Daleki Wschód. Jej program będzie budowany z uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń Muzeum Manggha, np. sieci ASEMUS (Asia-Europe Museum Network), a także nowych kontaktów we współpracy ze specjalistami i instytucjami z Polski i z zagranicy. Będzie rozwijać wcześniejsze metody działania, wykorzystując nowe media w informacji i edukacji. Nowoczesne przestrzenie galerii, prosty charakter wnętrz pozwalają na prezentację różnego rodzaju wystaw. Pokazywana będzie przede wszystkim współczesna sztuka artystów z krajów Dalekiego Wschodu oraz z Polski i z Europy. Nowe sale są przystosowane do instalacji wideo i wszelkiego rodzaju form przestrzennych, pozwalają planować wystawy designu i architektury. Zakłada się także obecność tradycyjnej sztuki dalekowschodniej z kolekcji lokalnych i zagranicznych, wystaw o charakterze etnograficznym i historycznym. Nowa przestrzeń ma służyć w miarę możliwości artystom z Krakowa.

Na dzień otwarty nowa instytucja zaprasza 27 czerwca br. Program znajduje się na stronie www.manggha.pl

Projekt był realizowany w ramach Priorytetu XI „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego operatorem jest MKiDN. Inwestycja o wartości całkowitej 29,8 mln zł uzyskała 20,7 mln zł dofinansowania.

Umowę w tej sprawie podpisał ówczesny minister kultury Bogdan Zdrojewski, który podczas uroczystości otwarcia 22 czerwca br. odebrał z rąk Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W ramach XI Priorytetu podpisano w sumie 79 umów. Wartość całkowita projektów to 3,93 mld zł, a kwota dofinansowania - ponad 2,28 mld zł. Do tej pory do użytkowania oddano 70 obiektów; w tym roku - siedzibę Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie oraz Muzeum Fortyfikacji i Broni w obrębie Bastionu III i Arsenału w Zamościu, a od 16 czerwca br. dostępny dla zwiedzających będzie Pałac w Rogalinie. W roku ubiegłym otwarto: Muzeum Warszawskiej Pragi, siedziba Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i Filharmonia Śląska. Wcześniej m.in. Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, sale koncertowe w Akademiach Muzycznych we Wrocławiu i w Łodzi, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, zrewitalizowany zespół pałacowo - ogrodowy w Wilanowie, Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Centrum Kultury w klasztorze powizytkowskim w Lublinie, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej w Krakowie, Szkoła Muzyczna w Sosnowcu, odnowiona elewacja Zamku Królewskiego w Warszawie, Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach oraz dziedziniec na Wawelu.

Wykaz wszystkich projektów znajduje się na stronie: www.poiis.mkidn.gov.pl/front/page/get/54powrót