Grand Prix "Bielskiej Jesieni" dla Jakuba Ciężkiego

08-11-2011

Jakub Ciężki za pracę "Rusztowanie I" otrzymał Grand Prix oraz nagrodę ministra kultury w wysokości 20 tys. zł na 40. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień". W piątek w bielskiej galerii Biura Wystaw Artystycznych ogłoszono wyniki i otwarto wystawę pokonkursową.

Zwycięska praca przedstawia rusztowanie murarskie. Jurorzy pod przewodnictwem Pawła Jarodzkiego, kuratora wrocławskiego BWA, wysoko oceniło przede wszystkim "pozornie prosty realizm pracy, będący jednak nowoczesną i radykalną propozycją języka malarskiego".

Jakub Ciężki urodził się w 1979 w Lublinie. Ukończył z wyróżnieniem studia na wydziale artystycznym lubelskiego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie. Artysta w swoim malarstwie koncentruje się na zrytmizowanych strukturach różnych obiektów, a są to obiekty banalne, jak kaloryfery, skrzynki na listy, drabinki z placu zabaw, siatki ogrodzeniowe czy rusztowania. Potrafi wydobyć z nich zaskakującą urodę.

Druga nagroda (10 tys. zł. ufundowane przez marszałka śląskiego) przypadła Pawłowi Matyszewskiemu, młodemu artyście z Knyszyna, związanemu z Poznaniem, który zaprezentował zestaw abstrakcyjnych prac "Przedwiośnie" i "Duritas". Zdaniem jury artysta w sposób niezwykle ciekawy tworzy napięcie pomiędzy językiem abstrakcji a biologicznymi wątkami wykorzystywanymi w jego malarstwie.

"Wydobywam organiczne ciekawostki, zakamarki natury, które zachwycają, dziwią, czasem stają się objawem awersji/agresji wynikającej z lęku przed nieznanym" - przyznaje Paweł Matyszewski.

Trzecią nagrodą i 5 tys. zł. od prezydenta Bielska-Białej jury uhonorowało mieszkającą w Kanadzie Kamilę Woźniakowską za obrazy "Katechizm rewolucjonisty" i "Jenny".

Na konkurs napłynęło 1624 obrazów 387 artystów. Do wystawy pokonkursowej jurorzy zakwalifikowali 56 prac 31 artystów. Zdaniem kuratora konkursu, Grażyny Cybulskiej, można na niej zaobserwować różnorodną tematykę - od malarstwa zainspirowanego pejzażem, portretów penetrujących zakamarki ludzkich emocji i namiętności, do popkulturowych ikon. Nie brak eksperymentów formalnych, zainteresowania materią, kolorem i fakturą przedmiotu.

Wystawa pokonkursowa czynna będzie do końca roku.

"Bielska Jesień" jest konkursem o ponadczterdziestoletniej tradycji. Od początku jego organizatorem jest galeria BWA w Bielsku-Białej. Pierwsza edycja odbyła się w 1962. Obecnie jest jednym z najważniejszych w Polsce konkursów malarstwa współczesnego.powrót