Inauguracja Muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Berdyczowie

04-12-2008

3 grudnia 2008 roku Dyrektor Generalny MKiDN Piotr Dmochowski-Lipski wziął udział w uroczystości inaugurującej powstanie Muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Berdyczowie (obwód żytomierski, Ukraina).

Józef Teodor Konrad Korzeniowski, znany później czytelnikom jako Joseph Conrad, urodził się 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie, zmarł 3 sierpnia 1924 roku, w Oswalds pod Canterbury. Był synem Ewy z Bobrowskich i Apollona Korzeniowskiego, poety, tłumacza i działacza niepodległościowego. Joseph Conrad, klasyk prozy angielskiej a zarazem człowiek wielu kultur europejskich – nie tylko polskiej, francuskiej i angielskiej - dziś jest uważany za jednego z największych pisarzy przełomu XIX i XX wieku.

Inicjatorem powstania międzynarodowego muzeum Josepha Conrada w jednym z budynków klasztoru OO Karmelitów Bosych w Berdyczowie jest prof. Zdzisław Najder i Polskie Towarzystwo Conradowskie wspierane przez podobne towarzystwa brytyjskie i francuskie. Wystawa otwarta 3 grudnia w dolnym kościele berdyczowskiego Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, której towarzyszyło sympozjum naukowe poświęcone pisarzowi, będzie prezentowana do momentu uruchomienia muzeum. Obecnie rozpoczyna się remont zabytkowego skrzydła klasztoru, w którym pomieszczenie znajdzie muzeum Conarada. Prace remontowo-konserwatorskie w Sanktuarium w Berdyczowie od kilku lat wspiera finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.powrót