Interaktywna wystawa Muzeum Historii Polski z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

16-01-2013

Pod honorowym patronatem
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
Biblioteka Uniwersytecka (ul. Dobra 56/66) w Warszawie

22 stycznia –  24 lutego 2013

W 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego Muzeum Historii Polski zaprasza na specjalną interaktywną wystawę „1863. Gra o niepodległość”, która przeniesie nas w lata 50. i 60. XIX wieku. Wystawa przygotowana w formie labiryntu ma charakter multimedialny. Widzowie zobaczą m.in. wydruki archiwalnych, rzadko pokazywanych dokumentów, plakatów, map, fotografii przedstawiających powstańców i Warszawę tamtego okresu, zaś przy stole sztabowym widzowie zapoznają się
z przebiegiem słynnych bitew powstańczych.

Wędrówkę w czasie rozpoczniemy w wytwornym salonie Państwa Łuszczewskich, gdzie wejdziemy w towarzystwo pisarzy, artystów, polityków, duchownych, przemysłowców. Stamtąd wyjdziemy na ulice modernizującej się wówczas Warszawy. Poznamy zalety rozwijającego się miasta, doświadczymy także atmosfery patriotycznych manifestacji. Staniemy przed koniecznością dokonania wyboru kierunku działania i przyjęcia jego konsekwencji: czy poprzeć Aleksandra Wielopolskiego?
Czy też walczyć o niepodległość – w konspiracji i powstaniu? Może się nawet zdarzyć, że poddani represjom popowstaniowym – zostaniemy zesłani na Syberię i zostaniemy zmuszeni do mówienia w obcym języku. Na zakończenie każdy z odwiedzających będzie uczestniczył w tworzeniu powstańczego dziedzictwa.

Młodzieży szkolnej polecamy lekcje muzealne oraz warsztaty organizowane na wystawie.

Konstrukcja ekspozycji pozwoli na jej mobilność – szczególnie istotną w związku z Rokiem Powstania Styczniowego, będzie udostępniana instytucjom kultury, oświaty lub jednostkom samorządowym.  

* * *

Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, sala wystawowa na parterze (nr 097), ul. Dobra 56/66

Termin: od 22 stycznia do 24 lutego 2013 roku

Godziny otwarcia: codziennie w godz. 10.00-18.00

Bilety: 8 zł normalny, 5 zł ulgowy, 15 zł rodzinny (min. trzy osoby)

 

Organizator: Muzeum Historii Polski                                    

Mecenas: Bank Zachodni WBK

Partnerzy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Tramwaje Warszawskie, Zarząd Transportu Miejskiego

Patroni medialni: Telewizja Polska, Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, Metro, AMS, portal historyczny dzieje.pl, Mówią Wiekipowrót