IV edycja Konkursu na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury rozstrzygnięta

23-03-2009

23 marca Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski wręczył nagrody laureatom IV Ogólnopolskiego Konkursu na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej.

Jury pod przewodnictwem profesor Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej przyznało Grand Prix Konkursu Teatrowi Witkacego w Zakopanem za przedstawienie „Barabasz” Para Lagerkvista w reżyserii Andrzeja Dziuka. Nagrodzony został również Paweł Steczkowski - twórca muzyki do tego spektaklu. Nagrodę za najlepsze przedstawienie popularyzujące dawne dzieło literatury polskiej otrzymał Teatr Polski we Wrocławiu za spektakl „Sprawa Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Jana Klaty. Za najlepszą rolą kobiecą jury uznało kreację Marii Kierzkowskiej w „Marii Stuart”, wystawionej w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, a za odtwórcę najlepszej roli męskiej - Marcina Czarnika, który wcielił się w postać Robespierre'a w spektaklu „Sprawa Dantona” w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Krystyna Meissner została nagrodzona za reżyserię przedstawienia „…np. Majakowski” w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Twórców „Borysa Godunowa” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie - Andrieja Moguczija, Aleksandra Manockowa i Michaiła Płatonowa uhonorowano nagrodą zespołową.

Jury przyznało również wyróżnienia dla: Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik, Andrzeja Bieniasa, Grzegorza Wiśniewskiego, Krzysztofa Garbaczewskiego oraz Teatru Polonia w Warszawie.powrót