Ivo Nikić "Wentyl"

04-02-2011

Wystawa prezentuje najnowszy cykl prac artysty. Są to obrazy, których głównym elementem są pozostałości farb na paletach, tubkach i innych elementach wyposażenia pracowni artysty.

Ivo Nikić inspiruje się formami, które są teoretycznie efektem ubocznym jego pracy. Tym razem tworzą integralną całość i stają się spójnym cyklem. Obrazy przybierają formy zwierząt, twarzy, postaci. Dodatkowym elementem wystawy są elementy tworzące współczesną Kunstkamerę - obiekty, które także zawierają sobie elementy malarskie i których najważniejszym elementem jest farba.

" 'Wentyl' to cykl w którym trudno przewidzieć jak będzie wyglądał następny obraz - opowiada Nikić. - Podczas malowania obrazów jako palety używałem różnego rodzaju przykrywek, tacek, improwizowanych palet... Po jakimś czasie gdy te palety się 'zapełniły' zrywałem z nich farbę (akryl dobrze się odkleja od plastiku), odzyskaną w ten sposób zaschniętą farbę odkładałem.

Na początku nie wiedziałem co z tym zrobić, do momentu aż któryś z fragmentów zerwanej farby zaczął mi się kojarzyć z porożem jelenia. Postanowiłem, że nakleję te fragmenty na małe podobrazie. Obrazek mi się podobał, ale nijak się nie łączył z tym, co robię. Im więcej obrazów malowałem, tym więcej dochodziło materiału ubocznego.

Dlatego postanowiłem zrobić sobie taki wentyl malarski i wykorzystywać te zerwane motywy. Było to dla mnie bardzo odświeżające, szczególnie kiedy prace powstawały równolegle z dziełami, które wymagają większej dyscypliny malarskiej."

Kurator: Marta Czyż.

Otwarcie: 2 lutego 2011, godz. 19:00.
Wystawa czynna do 22 lutego 2011. Warszawa, Galeria Senatorskapowrót