Jerzy Stuhr uhonorowany "Złotym Berłem"

14-11-2012

Wybitny aktor, reżyser i pedagog Jerzy Stuhr otrzymał „Złote  Berło” przyznawane przez Fundację Kultury Polskiej. Wręczenie nagrody odbyło się 12 listopada br. w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W uroczystości uczestniczył Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Fot. Danuta Matloch Jerzy Stuhr uhonorowany "Złotym Berłem" Fot. Danuta Matloch

Fot. Danuta Matloch Jerzy Stuhr uhonorowany "Złotym Berłem" Fot. Danuta Matloch

Fot. Danuta MatlochJerzy Stuhr uhonorowany "Złotym Berłem" Fot. Danuta Matloch

Fot. Danuta MatlochJerzy Stuhr uhonorowany "Złotym Berłem" Fot. Danuta Matloch

"Obdarzony wszelkimi możliwymi talentami - komediowym, pedagogicznym, dramatycznym, potrafiący tymi talentami się dzielić ”- mówił podczas gali o laureacie minister Bogdan Zdrojewski.

Nagrodę przyznała Kapituła w składzie: Beata Tyszkiewicz – przewodnicząca, Bogusław Kott – wiceprzewodniczący oraz  członkowie: Agnieszka Duczmal, Aleksander Krawczuk, Wacław Sadkowski, Rafał Skąpski i Andrzej Strumiłło .

Jerzego Stuhra uhonorowano za „działalność artystyczną i pedagogiczną, wspaniałe dzieła teatralne i filmowe, przejmujące i porywające kreacje aktorskie oraz refleksyjną i niebanalną memuarystykę”.

Nagrodę Złotego Berła Fundacja Kultury Polskiej ustanowiła w 1999 roku. Pierwszym jej laureatem został redaktor Jerzy Giedroyc. W kolejnych latach nagrody otrzymali: Wojciech Kilar, Stanisław Lem , Roman Polański, Ewa Podleś, Sławomir Mrożek, Janusz Gajos, Tadeusz Różewicz, Maria Fołtyn, Wojciech Młynarski , Krzysztof Penderecki, Józef Wilkoń i Wiesław Myśliwski.

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie, w 1970 roku ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 1972 roku. Od 1972 roku związany ze Starym Teatrem. W latach 90-tych związany z Teatrem Ludowym w Nowej Hucie.

Od ukończenia studiów jest pedagogiem krakowskiej PWST im. L. Solskiego, a w latach 1990-1997 oraz 2002-2008 był jej rektorem. W 1994 roku uzyskał tytuł profesora w dziedzinie sztuk teatralnych. Wykłada również na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2007 otrzymał tytuł doktora honoris causa tej uczelni.

Autor książek ("Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce", "Udawać naprawdę", "Ucieczka do przodu! Jerzy Stuhr od A do Z w wywiadach Marii Malatyńskiej", "Stuhrowie. Historie rodzinne", "Tak myślę" )

W 1972 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie "Na wylot" Grzegorza Królikiewicza. Stworzył wybitne kreacje jako tytułowy "Wodzirej" (1977) Feliksa Falka oraz "Amator" (1979) Krzysztofa Kieślowskiego - stając się czołowym aktorem kina moralnego niepokoju.  Wziął udział także w innych dziełach tego nurtu: "Bez znieczulenia"(1978) Andrzeja Wajdy, "Aktorzy prowincjonalni"(1978) Agnieszki Holland czy "Szansa" (1979) Feliksa Falka.  Z Krzysztofem Kieślowskim współpracował jeszcze kilkakrotnie, wystąpił w jego filmach: "Przypadek”,  "Dekalog X" i "Trzy kolory: Biały”. Dał się poznać również w rolach komediowych ( m.in. "Seksmisja" , „Kingsajz” , "Deja vu", "Obywatel Piszczyk”, „Kiler").

Jerzy Stuhr jest scenarzystą i reżyserem filmowym ("Spis Cudzołożnic", "Historie miłosne" , "Tydzień z życia mężczyzny" , "Duże zwierzę", "Pogoda na jutro", "Korowód").

Od 1998 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. 

Laureat licznych nagród ( m.in. Nagroda Narodowego Syndykatu Włoskich Dziennikarzy Filmowych Nastro d'Argento , Nagroda za całokształt twórczości im. Roberta Bressona na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, Nagroda im. Sergiusza Bondarczuka za "wkład w kinematografię europejską" na XIV MFF "Złoty Witeź" w Czelabińsku, dwukrotnie - Nagroda FIPRESCI na Festiwalu Filmów z Europy Środkowej i Wschodniej "goEast" w Wiesbaden , nagroda za całokształt twórczości na Festiwalu "Camerimage" w Łodzi , "Złota Kaczka" jako "Najlepszy aktor 50-lecia")

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" (2005).powrót