Jerzy Tchórzewski. Prace z lat 1954–1964

10-04-2009

Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny, al. 3 Maja 1
Galeria Sztuki Polskiej XX wieku
16 kwietnia – 31 maja


Sądzę, że rolą malarza jest wywoływać życie, przemieniać bierną materię plastyczną w pulsujący życiem organizm.
Jerzy Tchórzewski, 1962

Jerzy Tchórzewski (1928–1999), jeden z najbardziej twórczych i płodnych artystów powojennych. Malarz, grafik, pedagog, działacz artystyczny. W latach 1946–1951 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1957 współzakładał Stowarzyszenie Artystyczne Grupa Krakowska. Po studiach przeniósł się do Warszawy, gdzie w 1954 podjął pracę pedagogiczną w Akademii Sztuk Pięknych. Prowadził pracownię malarstwa na Wydziale Grafiki. Tworzył m.in. obrazy olejne, gwasze, rysunki. Pisał również teksty poetyckie i krytyczne.

 

Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiło przypomnieć publiczności twórczość tego wybitnego artysty, przedstawiając reprezentatywny wybór 26 jego prac z lat 1954–1964, pochodzących z prywatnych kolekcji. Są to obrazy olejne i gwasze, dobrze ilustrujące rozwój twórczości artysty, jego otwartość i niezwykłą kreatywność. Ekspozycję otwiera praca z początku tego okresu, Akrobacje, która - choć stworzona w manierze bliskiej realizmowi - przedstawia wizję niemal surrealistyczną. Tytuły późniejszych, pełnych niepokoju i tajemniczości obrazów - W płonącym krajobrazie, W wieczornych światłach - bezpośrednio i trafnie oddają ich treść, a intensywny, drapieżny wręcz kolor i grubo kładziona farba o dynamicznej fakturze nadają im dramatyczną formę. Wystawę wieńczą prace z początku lat sześćdziesiątych, w pełni już abstrakcyjne, o zgaszonym kolorycie, w których liczne drobne elementy budujące kompozycję zmieniają się niczym w kalejdoskopie, tworząc na oczach widza oszałamiające „gwiezdne” dekoracje.

Obecna wystawa, prezentowana w cyklu „Galeria Żywa”, jest pierwszym pokazem twórczości Jerzego Tchórzewskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie, a wiele ze znajdujących się na niej prac nie było dotychczas eksponowanych publicznie.

Anna Budzałek
powrót