Joanna Malinowska i C.T. Jasper będą w przyszłym roku reprezentować Polskę w Wenecji

26-09-2014

Projekt autorstwa Joanny Malinowskiej i C.T. Jaspera pt. 18°48’05”N 72°23’01”W wygrał konkurs na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 56. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji w 2015 r. 26 września r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska zaakceptowała rozstrzygnięcie konkursu rekomendowane przez Jury.

Zwycięski projekt autorstwa Joanny Malinowskiej i C.T. Jaspera wybrano spośród 24 zgłoszeń.  Przewiduje on zrealizowanie dokumentacji filmowej wydarzenia, którym będzie wystawienie opery „Halka” Stanisława Moniuszki w miejscowości Cazale na Haiti, gdzie mieszkają haitańscy potomkowie polskich legionistów z okresu wojen napoleońskich. Dokumentacja filmowa ma być prezentowana w formie panoramicznej projekcji w Pawilonie Polskim.

Jak czytamy w oświadczeniu, „jury doceniło odświeżające podejście autorów do kwestii narodowej tożsamości oraz spójność formalną dzieła operowego i jego prezentacji w postaci panoramy. (…) Projekt może liczyć na międzynarodowy oddźwięk – także ze względu na lokalizację, przypominającą o problemach Haiti”.

Joanna Malinowska i C.T. Jasper są polskimi artystami, pracującymi w Nowym Jorku. Kuratorką projektu jest Magdalena Moskalewicz-  stypendystka Fundacji Andrew W. Mellon w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Jako rezerwowy wybrano projekt autorstwa Slavs and Tatars pt. „BEFORE THE BEFORE, AFTER THE AFTER”, którego kuratorem jest Łukasz Ronduda, a współkuratorem Łukasz Mojsak.

Jury konkursowe zostało powołane przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską. Obradowało w składzie: Mirosław Bałka, Donata Jaworska, Dorota Monkiewicz, Joanna Mytkowska, Agnieszka Pindera, Maria Anna Potocka, Anda Rottenberg, Karol Sienkiewicz, Andrzej Szczerski, Jarosław Suchan, Hanna Wróblewska.

Dodatkowych informacji o konkursie udziela Joanna Waśko – j(dot)wasko@zacheta(dot)art(dot)pl

Szczegóły dotyczące 56. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji w 2015 r znajdują się na stronie www.labiennale.org/it/arte/news/04-12.htmlpowrót