Komunikat

19-05-2016

 

W związku z nieprawdziwymi informacjami zawartymi w artykule Romana Pawłowskiego pt. „Ślub pod patronatem ministerstwa…”, opublikowanym przez „Gazetę Wyborczą” 9 maja br., Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyjaśnia, iż opisane wydarzenie nie było objęte patronatem resortu. MKiDN nie uczestniczyło w organizacji tego przedsięwzięcia, ani też w jego finansowaniu. Obecni podczas uroczystości Ministrowie KiDN zaproszeni byli w charakterze gości.

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej zawarcie ślubu przez Marię i Witolda Pileckich w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej, która miała miejsce 8 maja 2016 r., była inicjatywą samorządową (zgodnie z informacją dostępną od 29 kwietnia br. na stronach Urzędu Miasta Ostrowi Mazowieckiej). 13 maja br. Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej skierował pismo do redakcji „Gazety Wyborczej”, w którym zażądał sprostowania nieprawdziwych informacji i wycofania artykułu ze strony internetowej dziennika.

Przypominamy, że pamiątkową tablicę w kościele w Ostrowi Mazowieckiej odsłaniali członkowie rodziny Pileckich: syn rotmistrza - Andrzej Pilecki, jego siostrzeniec: prof. Edward Radwański z żoną Anną oraz Marek Ostrowski. Na uroczystości obecni byli także liczni wychowankowie Marii Pileckiej z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy im Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”. Gościom towarzyszyły tłumy mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej.powrót