Konferencja poświęcona Centrum Nauki "Kopernik"

20-08-2009

20 sierpnia br. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewcz-Waltz podpisali umowę o dofinansowaniu projektu pt. „Budowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie”.

Inwestycja realizowana jest przez Miasto Stołeczne Warszawa w ramach działania 11.2 "Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym" priorytet XI „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Projektowi o wartości całkowitej ponad 364,8 mln zł. przyznano dofinansowanie w wysokości 207 mln zł., z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Przedmiotem projektu jest budowa siedziby instytucji kultury Centrum Nauki Kopernik. Zakłada on powstanie m.in.: dwukondygnacyjnego gmachu o powierzchni 15000 m2, który pomieści laboratoria i pracownie ale będzie też odpowiednim miejscem dla wystaw stałych i czasowych. Zaplanowano także stworzenie multimedialnego wielofunkcyjnego Planetarium oraz otaczającego Centrum Parku Odkrywców z zewnętrzną galerią sztuki i amfiteatrem.

Centrum Nauki Kopernik jest nową tego typu instytucją w Polsce, której celem jest tworzenie i udostępnianie interaktywnych urządzeń i eksponatów, umożliwiających zwiedzającym samodzielne przeprowadzenie doświadczeń lub obserwacji oraz bezpośredni kontakt ze sztuką. Budynek Centrum zlokalizowany w centralnej części Warszawy wydobywa i podkreśla charakter nadwiślańskich bulwarów i jest ważnym głosem w rozwoju współczesnej architektury miasta.powrót