List intencyjny ws. Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

08-05-2016


Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ślub Marii i Witolda Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. fot.: Fot. Barbara Siwek


Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ślub Marii i Witolda Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. fot.: Fot. Barbara Siwek


Podpisanie listu intencyjnego ws. Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. fot.: Fot. Barbara Siwek


Podpisanie listu intencyjnego ws. Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. fot.: Fot. Barbara Siwek


Upamiętnienie ślubu rotmistrza Witolda Pileckiego z Marią Ostrowską. fot.: Fot. Barbara Siwek

 

List intencyjny w sprawie współdziałania na rzecz rozwoju Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej podpisano 8 maja br. pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotrem Glińskim a Miastem Ostrów Mazowiecka, reprezentowanym przez burmistrza Jerzego Bauera. Następnie sygnatariusze listu wzięli udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej ślub rotmistrza Witolda Pileckiego z Marią Ostrowską w Kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej.

W liście intencyjnym sygnatariusze podkreślają znaczenie Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej dla efektywnej ochrony i propagowania dziedzictwa związanego z życiem i działalnością rotmistrza. Jak napisano, strony popierają działania zmierzające do zakupu i przeznaczenia domu rodzinnego Marii Pileckiej z domu Ostrowskiej na cele statutowe Muzeum.

Utworzenie miejskiej instytucji kultury pod nazwą Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej jest inicjatywą miejscowego samorządu, który podjął uchwałę w tej sprawie. Głównym celem muzeum jest opieka nad domem, w którym rtm. Witold Pilecki spędzał czas wraz ze swoimi bliskimi, i w którym jego rodzina ukrywała się podczas niemieckiej okupacji.

Upamiętnieie ślubu Pileckich

Także 8 maja w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej ślub rotmistrza Witolda Pileckiego z Marią Ostrowską. Gośćmi tego wydarzenia w Kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP byli m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz Podsekretarz Stanu w MKiDN dr Magdalena Gawin.

Ślub Marii Ostrowskiej i rotmistrza Witolda Pileckiego odbył się tym kościele 7 kwietnia 1931 r. Teraz w rolę pary młodej wcielili się aktorzy, którzy odegrali ich w filmie „Pilecki”. Jako Rotmistrz wystąpił Marcin Kwaśny, a Marią Ostrowską była Małgorzata Kowalska.

Partnerzy wydarzenia organizowanego przez urząd miasta Ostrowi Mazowieckiej to: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce,  Stowarzyszenie Auschwitz Memento oraz Projekt Pilecki.

Wydarzenia związane z upamiętnieniem ślubu Pileckich zostały zorganizowane przez władze miasta w Ostrowii Mazowieckiej.powrót