Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Lista miast ubiegających się o tytuł ESK 2016- ogłoszona

13-10-2010

Podczas konferencji prasowej 13 października, która zakończyła pierwszy etap konkursu o tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury 2016”, Manfred Gaulhofer, Przewodniczący Panelu Selekcyjnego, w towarzystwie Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego, ogłosił listę miast rekomendowanych do przejścia do drugiego etapu Konkursu.

europejska stolica kultury

Na liście znalazły się:

  • Gdańsk
  • Katowice
  • Lublin
  • Warszawa
  • Wrocław

Tzw. „krótka lista” zostanie oficjalnie ogłoszona po przyjęciu przez Ministra Kultury sprawozdania Komisji Selekcyjnej (komisja ma 21 dni roboczych na jego złożenie).

Spośród znajdujących na liście miast, specjalnie powołana Komisja Selekcyjna, w skład której wchodzą eksperci mianowani przez instytucje europejskie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rekomenduje jedno miasto w II etapie konkursu ESK 2016.

europejska stolica kultury

Przeprowadzenie tzw. „selekcji końcowej” (II etapu) planowane jest na czerwiec – lipiec 2011 roku. Po jej zakończeniu, na podstawie sprawozdania Komisji Selekcyjnej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nominuje jedno miasto do tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury 2016” i notyfikuje swą decyzję instytucjom europejskim. Ostateczną decyzję Rady Unii Europejskiej w sprawie wyboru Europejskiej Stolicy Kultury 2016 poznamy w II kwartale 2012 roku.

powrót

koniec głównej treści