Maciej Cieślak "Bajka Masajska"

10-01-2011

Maciej Cieślak "Bajka Masajska"

Kraków, Galeria Pauza, 8 stycznia - 9 lutego 2011

Projekt "Bajka Masajska" jest fotograficzną ilustracją jednej z afrykańskich baśni archetypicznych.

To opowieść o męskiej inicjacji: marzeniach, stracie, poczuciu słabości, pokonywaniu lęków, słuchaniu ludzi, nie uleganiu pozorom oraz odkryciu i uznaniu własnej siły.

Tradycyjne plemiona afrykańskie są dziś ostatnimi depozytariuszami starych baśni i opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Niestety w dobie naporu cywilizacji, plemiona te ulegają dezintegracji i wiele przekazów bezpowrotnie ginie, gdyż nie są nigdzie zapisane. Projekt był okazją do stworzenia takiego zapisu.

Prezentowany materiał powstał w trakcie dwóch wypraw autora do Laikipii - enklawy zamieszkałej przez plemię Masajów, leżącej na terytorium Kenii. Ilustracje powstały w czasie spotkań z mieszkańcami kilku wiosek masajskich w kwietniu 2010 roku. Tam też w czasie jednego z wieczornych spotkań z mężczyznami przy ognisku, autor usłyszał i zapisał tę baśń.

Maciej Cieślak (ur. 1967 w Dębicy) - fotograf, doktor fizyki, doradca kapitałowy. Absolwent Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików. Mieszka i pracuje w Warszawie. Fotografią profesjonalnie zajmuje się od trzech lat. Specjalizuje się w fotografii portretowej i reporterskiej. Jego pasją jest również fotografia podróżnicza. W 2010 roku został nagrodzony w konkursie fotograficznym "National Geographic" w kategorii "Ludzie".

Otwarcie: 8 stycznia 2011, godz. 20:00.
Wystawa czynna do 9 lutego 2011.
 powrót