Max Cegielski & Michał Szlaga "Global Prosperity"

15-11-2010

Wystawa "Global Prosperity" jest wynikiem wyprawy Maksa Cegielskiego i fotografa Michała Szlagi do Alang w stanie Gudżarat w Indiach, gdzie znajduje się jedno z największych złomowisk statków na świecie.

Po wodach świata pływa w tej chwili około 50 tysięcy okrętów, których po 25-30 latach używania nie opłaca się już naprawiać. Co roku kilkaset statków trafia na złom w Azji - recycling opłaca się na dużą skalę tylko tam, gdzie dostępna jest tania siła robocza - dając tamtejszemu przemysłowi około 15-25 milionów ton stali do ponownego przetopienia. W indyjskim Alang w stanie Gudżarat złomowanych jest 90 procent statków.

- Do Alang wybraliśmy się nie dlatego, że jest to największe i najdłużej działające tego typu miejsce na świecie - mówi Max Cegielski - ale dlatego, że pocięto tam kadłuby pięciu statków zbudowanych dla Indii w 1980 roku w Gdańsku, w stoczni imienia Lenina. Zwodowano je kiedy Polska kształtowała nową mitologię podczas strajków ery Solidarności. Niepodległe od 1947 roku Indie nazywając statki imionami poetów-świętych przenosiły postacie historyczne w czasy industrialne, łącząc nowoczesność ze starożytnością.

- Myśleliśmy, że w Alang zobaczymy cmentarzysko - dodaje Cegielski - ale zgodnie z hinduistyczną koncepcją wcieleń, nic nie ginie w przyrodzie, a także w globalnym obiegu ekonomicznym. To nie cmentarz, tylko miejsce ponownych narodzin materii. Cząsteczki metali nie znikają, tworzą tylko nowe formy. Owszem, umierają tu okręty, ale na ich miejsce pojawiają się inne byty, energia nie znika, lecz jest ponownie wykorzystywana. Nic się nie marnuje, setki tysięcy ludzi utrzymują się z tego przemysłu. Na samej plaży w okresach natężenia pracy jest dwadzieścia tysięcy robotników. Po tym najtrudniejszym etapie statki zamieniają się w mniejsze i większe części, idą w głąb lądu, są obrabiane, sprzedawane.

Prezentacja projektu "Global Prosperity" w Gdańsku obejmuje: wystawę wybranych prac fotograficznych, slideshow, projekcję dokumentacji nakręconej w Alang oraz wideo found footage w Instytucie Sztuki Wyspa, a także pokaz wybranych fotografii na terenie Stoczni Gdańskiej.

Ponadto przewidziana jest także jednodniowa prezentacja w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (24 listopada, godz. 19:00) obejmująca: wykład Maxa Cegielskiego oraz komentarz Adama Mazura, slideshow, projekcję materiałów wideo nakręconych w Alang, pokaz rozmów ze stoczniowcami z Gdańska i materiałów found footage, oraz dyskusję.

Koncepcja i tekst: Max Cegielski.
Zdjęcia: Michał Szlaga.
Wideo: Kuba Czerwiński.
Produkcja: Fundacja Bęc Zmiana.

Otwarcie: 15 listopada 2010, godz. 19:00.
Wystawa czynna do 30 listopada 2010.powrót