Melchiory rozdane. Gala z udziałem wicepremiera Glińskiego

15-09-2017

Fot. Danuta Matloch.

Fot. Danuta Matloch.

Fot. Danuta Matloch.

Fot. Danuta Matloch.

Fot. Danuta Matloch.

Fot. Danuta Matloch.

Fot. Danuta Matloch.

Fot. Danuta Matloch.

Fot. Danuta Matloch.

 

Reportaż jest sztuką trudną i tajemniczą, to rzecz o dochodzeniu do prawdy – powiedział podczas gali „Melchiory 2017” wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Uroczystość odbyła się 14 września 2017 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego w Warszawie.

Galę wieńczącą 13. Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory 2017" zainaugurowało wystąpienie ministra kultury Piotra Glińskiego.

„To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę uczestniczyć w gali chyba najbardziej prestiżowego wydarzenia w dziedzinie konkursów radiofonicznych. Reportaż jest sztuką trudną i tajemniczą. Melchior Wańkowicz mówił, że graniczy on z literaturą piękną. Reportaż to rzecz o dochodzeniu do prawdy” – mówił wicepremier.

Złotego Melchiora w kategorii Radiowy Reportażysta Roku za reportaż pt. "Metr nad ziemią" otrzymała spółka autorska Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak z Fundacji Głos Ewangelii. Nagrodę (statuetkę i 20 tys. zł) wręczyli laureatom wicepremier prof. Piotr Gliński oraz prezes Zarządu Polskiego Radia Jacek Sobala.

„Dzięki talentowi reportażystów, nawet poprzez radio, możemy poczuć smak czy kolor opisywanej rzeczywistości. Dziękuję za Państwa pracę, bo to dzięki Państwa pasji i wrażliwości powstają wspaniałe dzieła sztuki reportażu. Doceńmy to, co często jest mniej widoczne niż media blichtru i szybkich efektów, a bez czego nasze życie z pewnością byłoby mniej wartościowe i pozbawione pewnych istotnych wymiarów" – mówił prof. Piotr Gliński. 

W tym roku do konkursu powróciła kategoria Inspiracja Roku adresowana do reportażystów i dokumentalistów telewizyjnych. Nagrodę w wysokości 10 tys. zł oraz statuetkę Melchiora otrzymała Beata Hyży-Czołpińska z TVP Białystok.

Wręczono również nagrody w kategorii Premiera Roku - za reportaż społeczny, reportaż artystyczny lub dokument radiowy. W kategorii reportaż artystyczny nagrodę otrzymała Ewelina Karpacz-Obuładze ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za "Taśmociąg".

Jury przyznało dwie, równorzędne nagrody Premiera Roku w kategorii za reportaż społeczny lub dokument. Statuetki Srebrnego Melchiora i po 5 tys. zł z rąk dyrektora Porzezińskiego odebrały - niezależna twórczyni z Zielonej Góry Dorota Jaśkiewicz-Łebek za reportaż pt. "Bardziej znikąd" i Olga Mickiewicz-Adamowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za "Cienkie nitki szczęścia".

Przyznano również Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, którą honorowane są osoby lub instytucje działające na rzecz rozwoju reportażu lub jego promocji. Pamiątkową statuetkę Melchiora po 14 latach pracy w Polskim Radiu Elżbiecie Kruszewskiej wręczyła redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Irena Piłatowska-Mądry.

Na konkurs "Melchiory 2017" nadesłano 69 reportaży radiowych. Organizatorem uroczystości było Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Honorowy patronat nad galą wręczenia nagród objął wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

/źródło: MKiDN, PAP/

 

 

 

 

 powrót