Miłosz. Tutejszy

02-08-2011

Wystawa ukazuje prace będące efektem podróży fotografa śladami Czesława Miłosza. Prażmowski odwiedził Wilno i okolice oraz Suwalszczyznę.

"Miłosz. Tutejszy" to niezwykły zbiór fotografii przedstawiający bliskie nobliście strony, znane z jego biografii oraz twórczości. Krasnogruda, Szypliszki, Trakiszki, Gulbieniszki, Ejszeryszki to miejsca, które odwiedził i sfotografował Prażmowski. Cały materiał fotograficzny stanowi swoisty zapis podróży, jakie Czesław Miłosz odbywał ze stolicy Litwy do Suwałk.

Zdjęcia ukazują podobieństwo pejzaży, które otaczały poetę w różnych momentach życia. Fotograf konfrontuje opis literacki ze współczesnym stanem tych miejsc. Elementy ekspozycji stanowią również probówki z piaskiem i wodą z jeziora Narocz, przywiezione przez autora wystawy pod koniec lat 90.

Prażmowski porównuje Miłosza z wielkimi polskimi romantykami, którzy także szukali swojego miejsca na świecie, i stara się uchwycić stan tej zagubionej i stęsknionej duszy. Jego prace pozwalają spojrzeć inaczej na wiersze noblisty - przez pryzmat zdjęcia, co jest dowodem na to, że literatura może iść w parze z fotografią.

Wystawę tworzy 50 kolorowych oraz czarno-białych zdjęć. Towarzyszy jej katalog z komentarzem Małgorzaty Maliborskiej, dziennikarki Polskiego Radia. Wydawnictwo przygotowano w trzech językach: polskim, litewskim i angielskim.

Prezentację jako pierwsi mogą oglądać mieszkańcy Warszawy (Państwowe Muzeum Etnograficzne, 3-28 sierpnia 2011). Następnie powędruje ona do Wilna (7-28 września 2011), Kłajpedy (4-31 października 2011), Kiejdan (9-30 listopada 2011) i Częstochowy (16 grudnia 2011-15 stycznia 2012).

Wojciech Prażmowski - fotograf, urodzony w 1949 w Częstochowie. W swojej twórczości często odwołuje się do najnowszej historii Polski, jej symboli i mitów. W 1995 roku rozpoczął wykonywanie serii "Hommage à …" poświęconej wybitnym twórcom XX wieku.

Projekt jest częścią Roku Czesława Miłosza.

Wystawa czynna od 3 do 28 sierpnia 2011.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa


powrót