Minister kultury odwiedził kościół św. Piotra i Pawła oraz Bazylikę św. Mikołaja w Gdańsku

03-06-2019

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

Dziękuję straży pożarnej za błyskawiczną akcję. Dzięki temu pożar się nie rozprzestrzenił - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas wizyty w kościele św. Piotra i Pawła w Gdańsku, który ucierpiał w niedzielnym pożarze. Wicepremier wraz z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem odwiedzili także Bazylikę św. Mikołaja, która od jesieni zeszłego roku jest zamknięta z powodu zagrożenia katastrofą budowlaną.

Minister kultury podkreślił, że akcja gaśnicza nastąpiła natychmiast i dzięki temu pożar, który wybuchł w niedzielę rano,  nie rozprzestrzenił się.

- Dziękuję straży pożarnej za błyskawiczną akcję. Dzięki temu pożar się nie rozprzestrzenił, spłonęła część dachu nad zakrystią. Mur jest nienaruszony – zaznaczył wicepremier Gliński.

Minister kultury powiedział również, że "w Polsce jest około 700 obiektów, głównie muzea i kościoły zabytkowe, które są zobowiązane do szczególnej opieki przeciwpożarowej. W ponad 90 procent one są spełniane. Tu też alarmy się włączyły".

Po wizycie w kościele św. Piotra i Pawła minister Gliński udał się do innej gdańskiej świątyni wymagającej pilnej pomocy finansowej – kościoła św. Mikołaja, który w październiku ub.r. został prewencyjnie zamknięty dla wiernych. Decyzja wiązała się z możliwym zagrożeniem katastrofą budowlaną: w krótkim czasie na sklepieniach pojawiły się liczne spękania, a podobne zaobserwowano też na posadzkach.

Pytany o ewentualną pomoc ze strony resortu dla tej świątyni, wicepremier Gliński poinformował, że do ministerstwa wpłynął już jeden wniosek na około 340 tys. zł związany z pracami niezwiązanymi z „głównym problemem świątyni”. Natomiast do końca czerwca ma być gotowa ekspertyza specjalistów, którzy badają przyczynę pojawienia się spękań w kościele. „Wtedy będziemy działać” – dodał minister kultury. 

Kościół św. Piotra i Pawła

Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w 2019 roku otrzymała dofinansowanie w kwocie 300 tys. zł na ratunkowe prace konserwatorskie północnej elewacji korpusu w ramach programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Ochrona zabytków”.

Świątynia zlokalizowana jest na terenie Starego Przedmieścia. Jej budowę rozpoczęto pod koniec XIV wieku. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po zniszczeniach, w tym pożarach, do których doszło m.in. w 1424 r., 1521 r. i 1580 r. Także w czasie działań wojennych w 1945 r. świątynię zniszczył pożar. Stopniowo była ona odbudowywana. W latach 1622-1945 była głównym kościołem gdańskich ewangelików reformowanych. Odbywały się tutaj nabożeństwa po polsku, angielsku, francusku i niemiecku. Od 1945 służy rzymskim i ormiańskim katolikom.

Bazylika św. Mikołaja i klasztor dominikanów

To jedna z najstarszych świątyń w Gdańsku, powstała u schyłku XII wieku. 31 października 2018 z powodu złego stanu (licznych pęknięć) sklepienia, zapadania się filarów i odkształcania posadzki południowej nawy, a także przesuwania się łuków, a w konsekwencji zagrożenia katastrofą budowlaną, kościół został zamknięty. Wiosną 2019 z powodu pojawienia się rys i ubytków południowej ściany prezbiterium i przechylania się sterczyn zamknięto chodnik przy ul. Lawendowej.

W 2019 roku Klasztor złożył wniosek do II naboru programu ministra „Ochrona Zabytków” na zadanie „interwencyjne prace konserwatorskie elewacji wschodniej prezbiterium wraz ze szczytem”. Rozstrzygnięcie programu planowane jest w najbliższym czasie.

W miniony piątek w kościele pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku na wniosek Generalnego Konserwatora Zabytków, wiceminister kultury, prof. Magdaleny Gawin, odbyło się posiedzenie Głównej Komisji Konserwatorskiej. Komisja sformułowała wnioski w zakresie kolejnych kroków naprawczych, stabilizujących konstrukcję architektoniczną zabytku, zadeklarowała też wsparcie i pomoc we wszystkich podejmowanych w Bazylice Świętego Mikołaja działaniach.

Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W latach 2016-2019 w programie ministra „Ochrona zabytków” tylko w Gdańsku dofinansowano 41 projektów na łączną kwotę 11 571 163 zł, m.in. klasztor franciszkanów,  klasztor dominikanów, zakon karmelitów, Muzeum Gdańska, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Gdańsku.

W ramach pozostałych programów ministra w latach 2016-2019 dotacje otrzymały 292 gdańskie projekty na łączną kwotę 22 658 108 zł.powrót