Minister Zdrojewski o inwestycjach chopinowskich

15-07-2009

15 lipca 2009 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej inwestycji chopinowskich.

W spotkaniu, które odbyło się w Zamku Ostrogskich w Warszawie, uczestniczyły także: Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Ewa Bara oraz Alicja Knast- Kurator Muzeum Fryderyka Chopina.

Tematem konferencji były plany inwestycyjne obiektów związanych z życiem i twórczością wielkiego polskiego kompozytora. Jeden z nich- Muzeum Fryderyka Chopina, które przez lata mieściło się w Zamku Ostrogskich w Warszawie, jest obecnie przekształcane w nowoczesną placówkę muzealno- edukacyjną, która sprosta oczekiwaniom zarówno polskich jak i zagranicznych turystów.

W pobliżu Muzeum powstało Centrum Chopinowskie- nowoczesny ośrodek informacji o kompozytorze, w którym będzie można uzyskać również informację turystyczną oraz zapoznać się z publikacjami NIFC. Swoją siedzibę znajdą tu instytucje chopinowskie oraz biblioteka, księgarnia, fonoteka, fonoteka. Ukończenie prac budowlanych planowane jest na wrzesień bieżącego roku.

Szczególny nacisk został jednak położony na dwa obiekty najbardziej kojarzone z kompozytorem. Dworek w Żelazowej Woli- miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, stanie się atrakcyjnym i funkcjonalnym ośrodkiem muzealno- turystycznym. Już w sierpniu 2008 roku rozpoczęła się realizacja szeroko zakrojonej inwestycji , która zostanie ukończona w grudniu tego roku.

Jednocześnie trwają prace w Brochowie- miejscowości gdzie Fryderyk Chopin został ochrzczony. Prowadzona jest rekonstrukcja zabytkowych polichromii w miejscowej Bazylice, rewitalizacja historycznego parku oraz odbudowywanie mieszczącego się w nim dworu.powrót