Mirosław Bałka - FRAGMENT

13-01-2011

Mirosław Bałka
FRAGMENT
projekcje wideo

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, 14.01.2011 - 03.04.2011

Wystawa Fragment w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie jest pierwszą w Polsce i na świecie wszechstronną prezentacją o charakterze retrospektywnym poświęconą pracom wideo Mirosława Bałki.

W twórczości Bałki wideo odgrywa wyjątkową rolę. Dzięki niemu artysta wprowadził do swojej rzeźby zarówno nowe formy artystyczne, jak i obrazy i tematy, które stanowiły nieoczekiwane przedłużenie jego dotychczasowej twórczości, i które pozwoliły mu w fascynujący sposób wykroczyć poza nią i spojrzeć na nią z nowego punktu widzenia.

Na wystawie Fragment przedstawione są prace wideo z ostatnich dwunastu lat twórczości Bałki: od najstarszych, z 1998 roku, kiedy to powstało pierwsze z nich, po najnowsze, z 2010 roku, prezentowane po raz pierwszy.

Wystawa przedstawia prace, które są najbardziej znane i przeszły już do klasyki sztuki współczesnej, w tym m.in. Winterreise z 2003 roku, na którą składają się filmy Bambi i Pond, Carrousel z 2004 roku (zakupiona w 2010 roku do kolekcji Tate Modern) oraz BlueGasEyes z 2004 roku. Przedstawione są również prace mniej znane i zupełnie nowe, a wśród nich m.in. Bottom z 1999/2003 roku, Narayama z 2002 roku, Michelangelo Buonarotti Reading (2004), Flagellare A,B,C z 2009 roku oraz Apple T. z 2009/2010 roku.

Niektóre prace z wystawy Fragment prezentowane były wcześniej na wystawach w Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen K-21 w Dusseldorfie (2006), WRO Art Centre we Wrocławiu (2008), University of Massachusetts w Amherst (2009) oraz Modern Art Oxford w Oxfordzie (2009). Wystawa Fragment prezentowana będzie w Akademie der Kunste w Berlinie w okresie od października do grudnia 2011 roku.

Równolegle do prezentacji wystawy Fragment w CSW odbywa się wystawa Ctrl Mirosława Bałki przygotowana przez Museo Reina Sofia i eksponowana jednocześnie w dwóch miejscach: w Museo Reina Sofia w Madrycie oraz w Opactwie Benedyktynów w Santo Domingo de Silos (2010-2011) w prowincji Burgos w północnej Hiszpanii.

Mirosław Bałka: Rzeźbiarski Klub Filmowy
Na program przeglądu złożą się filmy wybrane przez samego artystę, które on sam uznaje za inspirujące i ważne jako punkty odniesienia dla jego twórczości. W kolejne poniedziałki stycznia w KINO.LAB pokażemy filmy: „Idź i patrz” Elema Klimova, „Harmonie Werkmeistera” Bèli Tarra i „W roku trzynastu pełni” Reinera Wernera Fassbindera.

W lutym natomiast, także w poniedziałki: „Ptaki i ptaszyska” i „Króla Edypa” Piera Paolo Pasoliniego, „Stroszka” Wernera Herzoga, „Potępienie” Bèli Tarra oraz "Wniebowstąpienie” Łarisy Szepitko.powrót