MUZEOFRAJDA

07-04-2011

8 kwietnia 2011 r. w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka przejdzie do historii. W roku jubileuszu 60-lecia wielickiej instytucji to młodzież otworzy Sezon Turystyczny 2011 uczestnicząc w finale projektu „MUZEOFRAJDA – eksperyment muzealny”. Impreza będzie miała miejsce w Zamku Żupnym i ekspozycji Muzeum w kopalni w godz. 10.00-14.00.

Zwycięscy wcześniejszych zmagań konkursowych z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni odbiorą dwie nietypowe nagrody: zrealizują wymyślone przez siebie atrakcje w ekspozycji Muzeum w kopalni soli oraz przejmą kierowanie instytucją. Młodzieżowa kadra kierownicza obejmie stanowisko dyrektora oraz kierowników wybranych działów: Głównego Inwentaryzatora, Archeologicznego, Historycznego, Sztuki i Etnografii oraz Działu Edukacji i Promocji. Będzie można wejść do tych działów a młodzież zaprezentuje czym się one zajmują i pokaże jakie w tej chwili mają do wykonania zadania bo kierować to nie tylko znaczy wydawać polecenia. W czasie finału MUZEOFRAJDY wielicka instytucja będzie jedynym Muzeum na świecie mającym tak młodą kadrę kierowniczą.

Młodość wypełni muzealne wnętrza – młodzież będzie witać wchodzących już w bramie zamkowej, w zamku i kontaktujących się z instytucją telefonicznie.

Druga grupa zwycięskiego zespołu ożywi ekspozycje Muzeum w kopalni na gł. 135 m i zabierze zwiedzających w podróż w przeszłość gdy kopalniane wnętrza wypełniało nikłe światło kaganków, stukot uderzanych o solne skały kilofków a górnicy niczym duchy wykonywali swą pracę w płóciennych ubiorach ochronnych. Młodzież wcieli się w rolę kopaczy (odrywali solne bryły od ścian solnych), trybarza (kierował końmi pracującymi przy kieracie i opiekował się nimi), nosicza (nosił sól), wypalacza gazu. Opowie o swej pracy wskazując na jej plusy i minusy. Będzie można usłyszeć pieśń Salve Regina śpiewaną na żywo. Pojawi się też mincerz wybijający pamiątkowe monety. 8 kwietnia to wyjątkowy dzień w wielickim muzeum.

Atuty wizyty młodzieży w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w czasie MUZEOFRAJDY:

Udział w finale MUZEOFRAJDY możliwy po wcześniejszej rezerwacji - 12 289 16 27

Projekt MUZEOFRAJDA - Eksperyment Muzealny realizowany jest przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie i Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie w dniach 9.12.2010 r.- 8.04.2011 r.

Realizację projektu „MUZEOFRAJDA – eksperyment muzealny” rozpoczęło spotkanie 9 grudnia 2010 r. Zgłosiło swój udział 13 zespołów ( ponad 180 uczniów) z 10 szkół z 6 miejscowości Województwa Małopolskiego. W czasie spotkania zespoły zapoznały się z ekspozycjami Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli na gł. 135 m i w Zamku Żupnym. Zdobytą wiedzą, konieczną do przystąpienia do kolejnego etapu zmagań, wykazali się w formie zabawy rozwiązując różne zadania. Następnie zespoły przystąpiły do kreatywnych zmagań, których celem było wymyślenie atrakcji do wymienionych ekspozycji skierowanych do młodzieży. Zwyciężył Zespół z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni.powrót