Muzeum im. Rodziny Ulmów współprowadzone przez MKIDN

26-06-2017

fot. Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej

fot. Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej

fot. Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej

fot. Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej

fot. MKiDN

Na zdjęciu: Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmówfot. Michał Mielniczuk/UM Województwa Podkarpackiego

Na zdjęciu: Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmówfot. Michał Mielniczuk/UM Województwa Podkarpackiego

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Podkarpackie. 23 czerwca 2017 r. w siedzibie Muzeum umowę w tej sprawie podpisali wicepremier prof. Piotr Gliński oraz zarząd Województwa Podkarpackiego - marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Po podpisaniu umowy odbyła się konferencja prasowa z udziałem sygnatariuszy oraz dyrektora Muzeum – Zamek w Łańcucie Karola Wita-Wojtowicza i kierownik Muzeum w Markowej Anny Stróż.

Podpisanie umowy zapoczątkowało działalność Muzeum jako samodzielnej instytucji kultury. Dotychczas funkcjonowało ono jako oddział Muzeum – Zamek w Łańcucie, które sprawowało pieczę nad budową siedziby Muzeum w Markowej.

Utworzenie samodzielnej instytucji kultury jest odpowiedzią na potrzebę nadania szczególnego charakteru działalności na rzecz ochrony pamięci o heroicznych postawach Polaków, którzy z narażeniem życia swojego i swoich bliskich nieśli pomoc społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej w Polsce okupowanej przez niemiecką nazistowską III Rzeszę.  

O Muzeum

Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów zostało otwarte 17 marca br. w Markowej na Podkarpaciu. W tej wsi 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów, w tym najstarszą, ośmioletnią córkę, Stasię.

Punktem centralnym muzeum jest dom rodziny Ulmów, odtworzony na podstawie materiału ikonograficznego. Józef Ulma był fotografem i wykonał wiele zdjęć rodziny, sąsiadów i okolicy. Te fotografie m.in. zostaną zaprezentowane w Muzeum w ramach wystawy stałej. W zbiorach znalazła się część zdjęć oryginalnych, wśród nich wykonane w 1940 r., poplamione krwią ofiar niemieckiej zbrodni z 24 marca 1944 r. W zbiorach znajdują się także drzwi ze śladami po kulach z egzekucji rodziny Baranków, których Niemcy zabili za pomoc udzieloną Żydom. Ponadto prezentowane będą historie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej udzielali pomocy Żydom.powrót