Nagroda im. J. Zimowskiego dla reżysera „Róży”

21-09-2012

Wojciech Smarzowski - reżyser filmu „Róża”, został za swój film uhonorowany Nagrodą im. Jerzego Zimowskiego przyznawaną przez Instytut Spraw Publicznych. Laureat otrzymał z tej okazji  wiele gratulacji m.in. list od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Podczas uroczystości 20 września wręczyła go Edyta Mydłowska- Krawcewicz, dyrektor Centrum Informacyjnego MKiDN.

fot.: Marta Orlik-Gaillard.
fot.: Marta Orlik-Gaillard.

„To głęboki i wstrząsający film, pokazujący nie tylko mechanizmy historyczne okresu powojennego, ale też wstydliwą prawdę o tamtym czasie, spotkał się ze świetnym odbiorem widzów i krytyki filmowej. Został doceniony na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach. (…) wartości w Sztuce najważniejsze - pasja, talent, zaangażowanie, pomysł potrafią sprawić, że film może stać się wielkim dziełem.” - napisał minister Zdrojewski.

Filmy Wojciecha Smarzowskiego – m.in. „Wesele”, „Dom zły” i „Róża” – były wielokrotnie nagradzane na festiwalach w Polsce i za granicą. Sam twórca - reżyser i scenarzysta teatralny, filmowy i telewizyjny w 2004 roku otrzymał „Paszport Polityki” przyznawany największym objawieniom artystycznym.

Nagroda im. Jerzego Zimowskiego przyznawana jest corocznie za działalność społeczną, publicystyczną, badawczą lub inną na rzecz grup społecznych, które znalazły się w sytuacjach nadzwyczajnych, w szczególności na rzecz migrantów i uchodźców.

W uzasadnieniu swego werdyktu członkowie Kapituły napisali m.in. „Nagroda dla Wojciecha Smarzowskiego, reżysera filmu „Róża”, to nagroda za ukazanie wydarzeń sprzed sześćdziesięciu lat, ale wciąż aktualnych: migranci, uchodźcy wciąż uciekają, z powodów politycznych, ale także przed przemocą, gwałtem i głodem. Swoją opowieścią Smarzowski przywraca twarz i pamięć ofiarom tamtych wydarzeń, w szczególności kobietom, które potrafią zachować godność i siłę w obliczu nieustannego zagrożenia, gwałtów i innych aktów okrutnej przemocy.”powrót