Nagrody im. Benedykta Polaka wręczone

16-05-2019

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

Brytyjski historyk prof. Robert I. Frost i biolog prof. Jacek Oleksyn zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Benedykta Polaka przyznawanej za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze. Wręczono je w środę 15 maja podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, w której uczestniczył wicepremier prof. Piotr Gliński. Nagrody ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kapituła nagrody postanowiła przyznać również wyróżnienia specjalne, które otrzymali podróżniczka Anna Kufel-Dzierzgowska oraz Mateusz Waligóra, który samotnie przeszedł mongolską część pustyni Gobi.

Nagroda im. Benedykta Polaka ze wsparciem MKiDN

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zaznaczył, że to szczególna nagroda.

- Dlatego minister kultury od początku, gdy został poinformowany o tej inicjatywie zaangażował się we wsparcie, z kilku powodów. Po pierwsze to co honoruje dotyczy jak najbardziej dziedzictwa kulturowego, rozumianego bardzo różnie. (...) Dziedzictwo jest widoczne w osiągnięciach kolejnych laureatów, bo ich życie i dokonania składają się na dziedzictwo kulturowe polskie, ale nie tylko, bo i europejskie i światowe. I to też jest drugi wymiar tej nagrody, który jest niezwykle interesujący, cenny i dlatego Ministerstwo Kultury wspiera tego typu inicjatywy. Bo jest to wymiar z jednej strony interdyscyplinarny, a z drugiej międzykulturowy - mówił.

- To jest inicjatywa, która łączy bardzo wiele różnych profesji, osób z różnych środowisk. To są naukowcy z bardzo wielu dziedzin, podróżnicy, ludzie kultury. I to jest szalenie ciekawe i przyszłościowe (...) trzeci wymiar, który jest szalenie interesujący i także zasługuje na mecenat państwa to wymiar oddolny, bo to jest inicjatywa obywatelska środowiskowa" - powiedział minister kultury wyrażając radość, że "możemy wspierać dokonania i dziedzictwo Benedykta Polaka poprzez bardzo współczesnych bohaterów, którzy żyją wśród nas".

Tegoroczni laureaci

Laureat nagrody prof. Robert I. Frost to brytyjski historyk z Uniwersytetu w Aberdeen, autor książki "The Oxford History of Poland-Lithuania". Drugi z laureatów prof. Jacek Oleksyn jest związany z Instytutem Dendrologii PAN w Kórniku. Specjalizuje się w biologii roślin i leśnictwie. Jego badania obejmują m.in. takie zagadnienia jak ekologia oraz lokalne i globalne zmiany środowiska. Wyróżniona Anna Kufel-Dzierzgowska jest podróżniczką i archeologiem, drugi z wyróżnionych Mateusz Waligóra jako pierwszy samotnie przeszedł mongolską część pustyni Gobi.

Ustanowiona w 2014 r. nagroda przyznawana jest co roku dwóm osobom: obywatelowi polskiemu oraz obcokrajowcowi, zasłużonemu we współpracy z badaczami polskimi. Laureaci to osoby, które mogą pochwalić się "wybitnymi osiągnięciami eksploracyjnymi i badawczymi na Ziemi, w morzu, w powietrzu i kosmosie".

Patron nagrody

Ta cecha łączy ich z patronem nagrody - Benedyktem Polakiem, franciszkaninem, który wraz z włoskim zakonnikiem Giovannim da Pian del Carpine w latach 1245-1247 odbył misję poselską do chana Mongołów. Uczestnicy wyprawy przekazali Europejczykom pierwszy, szczegółowy opis Azji; działo się to na 50 lat przed powstaniem relacji z podróży MarcoTe Polo.

Źródło: /PAP, MKiDN/powrót