Nagrody PISF za promowanie polskiego kina - wręczone

17-09-2015

Uroczystość wręczenia nagród z udziałem minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej / fot. Danuta Matloch

Uroczystość wręczenia nagród z udziałem minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej / fot. Danuta Matloch

Uroczystość wręczenia nagród z udziałem minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej / fot. Danuta Matloch

Studio Opus Film, Next Film, Legalna Kultura, Studio Produkcyjne Orka oraz twórcy Weekendowego Magazynu Filmowego, znaleźli się wśród laureatów 8. edycji Nagród PISF za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Uroczystość wręczenia nagród z udziałem minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej odbyła się 16 września podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej.

Podczas ceremonii, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz przekazała swoje obowiązki Magdalenie Sroce, która od 3 października zastąpi ją na stanowisku dyrektora PISF.

Minister Omilanowska powiedziała podczas gali "W tym tygodniu w Gdyni przeżywamy bardzo wiele wyjątkowych chwil. Po pierwsze, świętujemy 40. wielkie spotkanie polskiego filmu (…). Tak się złożyło, że jednocześnie spotykamy się w roku, kiedy zasłużona dla polskiego filmu instytucja, Polski Instytut Sztuki Filmowej, obchodzi swój jubileusz 10-lecia. I tak się składa, że zgodnie z ustawą ten jubileusz oznacza pożegnanie z jego szefową Agnieszką Odorowicz (…) Przepisy ustawy stanowią, że nie ma możliwości starania się o trzecią kadencję w tej instytucji. A więc odejście Agnieszki Odorowicz ma charakter tzw. pokojowego odejścia" – zaznaczyła minister.

W 8. edycji Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii międzynarodowa promocja polskiego kina uhonorowane zostało łódzkie studio Opus Film, we współpracy z agencją ACME PR, docenione za promocję filmu "Ida" w reż. Pawła Pawlikowskiego.

W kategorii krajowe wydarzenie filmowe zwyciężyło 41. Ińskie Lato Filmowe.

Laureat w kategorii dystrybucja polskiego filmu to firma Next Film, która zajmowała się dystrybucją "Bogów" Łukasza Palkowskiego i "Powstania Warszawskiego" Jana Komasy.

Za dystrybucję niekomercyjnego filmu zagranicznego w Polsce nagrodzona została firma Against Gravity, odpowiadająca za dystrybucję rosyjskiego "Lewiatana" w reż. Andrieja Zwiagincewa.

Nagrodę za najlepszą książkę o tematyce filmowej odebrali wspólnie Jerzy Armata i Anna Wróblewska, autorzy publikacji pt. "Polski film dla dzieci i młodzieży" (wyd. Fundacja Kino).

W kategorii audycja filmowa za najlepszych uznani zostali Tomasz Raczek i Kaja Klimek. Nagrodę dostali za emitowany w TVP 1 program Weekendowy Magazyn Filmowy.

W kategorii rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii nagrodę przyznano Studiu Produkcyjnemu Orka za rekonstrukcję cyfrową oraz koloryzację kronik z Powstania Warszawskiego, zrealizowanych przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej w 1944 r.

Nagroda w kategorii portal internetowy/blog o tematyce filmowej powędrowała do organizatorów kampanii społecznej Legalna Kultura - za portal LegalnaKultura.pl.

W kategorii kino Nagrodą PISF uhonorowane zostało poznańskie Rialto, a w kategorii Dyskusyjny Klub Filmowy – DKF Kinochłon w Augustowie.

Nagrodę PISF przyznano też m.in. w kategorii program kształcenia profesjonalnego – tu zwyciężyła Fundacja Film Spring Open, doceniona za Plenery Film Spring Open.

Nagrody PISF przyznawane są od 2008 r. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury. W Kapitule 8. edycji Nagród PISF zasiadali m.in.: Agnieszka Odorowicz, zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej ds. upowszechniania kultury filmowej Andrzej Goleniewski oraz dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, krytyk filmowy i filmoznawca Michał Oleszczyk.

PAPpowrót