Nie żyje prof. ASP w Krakowie - Bronisław Chromy. Miał 92 lata

05-10-2017

zdjęcie z archiwów Autorskiej Galerii Rzeźby prof. Bronisława Chromego
Fot. Autorska Galeria Rzeźby prof. Bronisława Chromego

 

W wieku 92 lat zmarł profesor Bronisław Chromy - rzeźbiarz, malarz i rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Niezwykle zasłużony artysta, laureat wielu prestiżowych nagród w kraju i za granicą. Artysta odszedł 4 października 2017 roku w Krakowie.

Dzieła rozpoznawalne i niepowtarzalne

Od ponad pięćdziesięciu lat prof. Bronisław Chromy brał udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Dzięki talentowi, pracowitości i energii stworzył wiele pięknych, unikalnych form. Ich charakterystyczny styl sprawił, że są rozpoznawalne i niepowtarzalne. Bronisław Chromy był twórcą niezwykle uniwersalnym. W jego dorobku znajdziemy monumentalne pomniki i duże plenerowe rzeźby, ale też medale i niewielkie statuetki.

Prof. Bronisław Chromy urodził się w 1925 roku w Leńczach koło Lanckorony. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1956 roku.

Szeroki wachlarz tematów

W swojej twórczości Bronisław Chromy podejmował wiele tematów: rzeźby o tematyce historycznej i martyrologicznej (Pieta Oświęcimska, 1963), muzycznej (Pomnik Fryderyka Chopina, 2005), kosmologicznej (Kopernik, konstelacje i układy gwiezdne) czy animalistycznej. W krakowski krajobraz na stałe wrosły rzeźby i pomniki prof. Bronisława Chromego, m.in. Smoka Wawelski znad Wisły (1969) czy Fontannę grajków z Placu Wolnica.

Medale, odznaczenia, nagrody

Bronisław Chromy był laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Artysta zdobył też wiele nagród w konkursach na projekty pomników i medali. W 2005 r. otrzymał Brązowy Medal Cracoviae Merenti.powrót