Nie żyje prof. Marek Kwiatkowski, wieloletni dyrektor Łazienek Królewskich

11-08-2016

Na zdjęciu: prof. Marek Kwiatkowski. Autor zdjęcia: Czesław Czapliński
fot. Czesław Czapliński

Varsavianista, historyk sztuki, były dyrektor Łazienek Królewskich prof. Marek Kwiatkowski zmarł 10 sierpnia 2016 r. w wieku 86 lat. Był autorem kilkudziesięciu książek, a także nauczycielem akademickim. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 17 sierpnia 2016 r. o godz. 14.40 w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach.

 

Kwiatkowski ukończył studia wyższe na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1960 r. został kustoszem Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Przez wiele lat, do 2008 r., pełnił funkcję dyrektora zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie.

Honorowy Obywatel Warszawy

Stworzył także muzeum prywatne, skansen budownictwa staropolskiego, Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Suchej koło Węgrowa. W 2003 r. Kwiatkowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela m. st. Warszawy (a także Honorowego Obywatela Powiatu Węgrowa), w 2005 r. został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

"Jego zasługą jest scalenie i urządzenie zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie oraz zorganizowanie w Starej Pomarańczarni pierwszej w kraju Galerii Rzeźby Polskiej" - pisano w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu prof. Kwiatkowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Warszawy. "Zaangażował się także w odbudowę Królikarni oraz urządzenie w niej Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego. Był pierwszym kuratorem odbudowanego Zamku Królewskiego w Warszawie i autorem urządzenia wnętrz Pałacu w Otwocku Wielkim. Walnie przyczynił się do powstania Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II. Sprawował nadzór konserwatorski przy odbudowie hotelu Bristol i Pałacu Prezydenckiego. W 1983 r. został członkiem Warszawskiego Towarzystwa Naukowego" - wyliczano jego zasługi.

Kwiatkowski był autorem licznych publikacji, w tym 15 poświęconych Warszawie, organizował także wystawy i ekspozycje muzealne.

/źródło: PAP/

 powrót