Obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

12-12-2011

Premiera spotu „Gen Wolności” odbyła się 13 grudnia br. w warszawskim Hotelu Bristol. W konferencji prasowej uczestniczyli b. prezydent Lech Wałęsa, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek i prezes Instytutu Lecha Wałęsy Piotr Gulczyński.

Lech Wałęsa oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas premiery spotu „Gen Wolności”  Foto: Danuta Matloch
Lech Wałęsa oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas premiery spotu „Gen Wolności”  Foto: Danuta Matloch

„Gen Wolności” to projekt Fundacji Instytut Lecha Wałęsy. Jego celem jest budowa nowoczesnego poczucia patriotyzmu i integracja Polaków wokół pozytywnego postrzegania osiągnięć obywateli i państwa. Program ma uświadamiać Polakom, że zawsze, niezależnie od czynników historycznych, posiadali w sobie „Gen Wolności”, dzięki któremu udało się przetrwać i odbudowywać niepodległą Polskę.

Projekt rozpoczyna się w roku 2011 kampanią społeczną związana przede wszystkim z historią „Solidarności” i z 30. rocznicą ogłoszenia stanu wojennego. Składają się na nią spot telewizyjny i materiały edukacyjne.  Spot powstał pod opieką artystyczną Andrzeja Wajdy, a publikacje edukacyjne dla dzieci, młodzieży i nauczycieli, pokazujące historię Polski przez pryzmat pojęcia „wolność”, zostały przygotowane pod patronatem prof. Normana Daviesa.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski prezentuje przeznaczone dla dzieci książki wydane w ramach kampanii „Gen Wolności”   Foto: Danuta Matloch
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski prezentuje przeznaczone dla dzieci książki wydane w ramach kampanii „Gen Wolności” 
Foto: Danuta Matloch

Wieloletni projekt będzie się składać z cyklu spotkań i wydarzeń organizowanych w Polsce i zagranicą, dzięki współpracy Instytutu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury oraz Fundacją Kocham Polskę i Corem & Studio Zakład.

„Patriotyzm to wszystkie elementy składowe, budujące miłość do ojczyzny. To znajomość historii, szacunek do dziedzictwa materialnego, odpowiedzialność za wychowanie dzieci, szacunek do osób i bohaterów historii i pamięć o nich” – powiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. W jego opinii to, jak wygląda pamięć o Solidarności i jej przywódcach oraz sposób, w jaki oddajemy im cześć, także jest dowodem oddania i patriotyzmu. ”Te wszystkie składniki będą mieć wpływ na to, jak będzie wyglądało Muzeum II Wojny Światowej, wystawa w Europejskim Centrum Solidarności czy otwierane za dwa lata Muzeum Historii Żydów Polskich” – podkreślił szef resortu kultury.

Kampania „Gen Wolności” to nie jedyny projekt zrealizowany przez MKiDN i NCK  w ramach obchodów 30. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.  Największym była „Kolęda-Nocka. 30 lat później” - spektakl nawiązujący do legendarnego musicalu, który na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni obejrzało ponad 50 tys. widzów. Wystawiany w czasie „Karnawału „Solidarności”” w latach 1980-1981, został zdjęty ze sceny wraz z wprowadzeniem stanu wojennego. Reżyserem przedstawienia był Krzysztof Bukowski, muzykę do tekstów Ernesta Brylla napisał Wojciech Trzciński.  W transmitowanej przez TVP „Kolędzie-Nocce. 30 lat później” w reżyserii Jarosława Minkowicza, podobnie jak w latach 1980-81, w jednej z głównych ról wystąpiła Krystyna Prońko. W spektaklu wzięli także udział m.in.: Borys Szyc, Henryk Talar, Krystyna Tkacz, Wojciech Wysocki, Wojciech Dmochowski, Katarzyna Wilk, Ewelina Flinta, Monika Dryl, Łukasz „L.U.C.” Rostkowski, Jerzy Łapiński i Adam Krylik.

Pozostałe projekty to m. in.:  wydarzenia organizowane przez Krajowy Ogólnopolski Komitet Obchodów 30. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego i Wydarzeń Grudnia 1981, film dokumentalny Andrzeja Czarneckego  „Dzieci Wałęsy, dzieci Jaruzelskiego” oraz „Kolędy Jacka Kaczmarskiego”- spektakl realizowany przez Europejskie Centrum Solidarności.

 powrót