Obchody 67. rocznicy Powstania Warszawskiego

29-07-2011

Dwa niezwykłe widowiska plenerowe, dwa koncerty i przelot amerykańskiego transportowca Herkules nad miastem - to główne wydarzenia w stolicy przygotowane na obchody 67. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Piątek

Najwcześniejszym sygnałem ruszających obchodów będzie koncert "Spojrzenie Wolności" w Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzony przez laureata Oskara Jana A. P. Kaczmarka. Obok kompozytora w trakcie wieczoru wystąpią Leszek Możdżer, Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Macieja Sztora i Szymon Kaczmarek - DJ Oshowski.

Kulminacyjnym punktem programu będzie utwór "Otwarte okno" Jana A. P. Kaczmarka - skomponowany specjalnie na 67. rocznicę wybuchu powstania. Utwór trwa ok. 15-20 min i został napisany na orkiestrę kameralną w składzie: kwintet smyczkowy, harfa, flet, obój, klarnet, waltornia oraz fortepian z udziałem DJ'a. Start koncertu w piątek o godz. 21 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego.

Niedziela

W przeddzień rocznicy w niedzielę o godz. 20:00 na placu Krasińskich zaprezentowane zostanie widowisko "63 dni gniewu" w reżyserii Jarosława Minkowicza. Spektakl rozgrywa się na styku dwóch światów: tego z 1944 roku i współczesnego. Dodatkowo zostanie rozegrany w odwrotnej chronologii - od ostatnich do pierwszych dni Powstania Warszawskiego.

Aktorzy oryginalne, powstańcze teksty będą czytać z tabletów, ale formą, i tu kolejne zaskoczenie, spektakl będzie nawiązywał do antycznej tragedii greckiej, gdzie losy bohaterów komentowane są przez stale im towarzyszący chór. W tej roli wystąpi brzmiący niezwykle nowocześnie chór Voice Factory pod wodzą Waldemara Parzyńskiego.

- Spektakl zwraca uwagę widza na życie codzienne uczestników walk, ich osobiste plany, marzenia, miłości, tęsknoty. Stąd też niezwykle ciekawa forma odwróconej narracji. Cała akcja rozpocznie się bowiem od podpisania kapitulacji, a każdego z trójki bohaterów będziemy poznawać w chwili jego śmierci - zradza Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

W rolach powstańców wystąpią Danuta Stenka i Łukasz Garlicki.

Poniedziałek

W poniedziałek 1 sierpnia kilka minut przed Godziną "W" nad Warszawą przeleci amerykański transportowiec C-130 Herkules, oddając hołd powstańcom warszawskim.Samolot przeleci trasą Okęcie - Pl. Konstytucji - Pl. Krasińskich, zrzucając ulotki zachęcające warszawiaków i turystów do uczczenia minutą ciszy Powstania Warszawskiego.

Wcześniej siedem samolotów TS-11 Iskra z Zespołu Akrobacyjnego Biało - Czerwone Iskry wykona lot trasą Pl. Zbawiciela - Marszałkowska - Pl. Krasińskich z włączonymi smugaczami w barwach narodowych.

O 20:30 na placu Piłsudskiego zabrzmią (nie)zakazane piosenki. Muzeum Powstania Warszawskiego już po raz piąty zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Wydarzenie otworzy występ Chóru Artos im. Władysława Skoraczewskiego pod dyrekcją Danuty Chmurskiej.

Od 21:00 pałeczkę przejmie Weronika Grozdew i Rafał Grozdew i... publiczność - wtórować im będzie Zespół Andrzeja Borzyma. Gościnnie wystąpi orkiestra kameralna Sinfonia Speranza pod dyrekcją Macieja Tarnowskiego. We wspólnym śpiewaniu pomogą rozdawane w trakcie naszej akcji muzycznej śpiewniki z piosenkami takimi jak "Warszawskie Dzieci", "Pałacyk Michla" czy "Warszawo ma". Spotkanie zamknie pokaz filmu - kompilacji fragmentów wywiadów z Powstańcami na temat piosenek śpiewanych w czasie Powstania Warszawskiego.

Na późną noc (północ) w Muzeum Powstania zaplanowano premierę spektaklu Michała Zadary pt. "Awantura Warszawska. Waszyngton - Moskwa - Londyn". Widowisko powstało na podstawie dokumentów wysyłanych przez Winstona Churchilla, Józefa Stalina, Franklina Roosevelta, polskich dowódców, a także korespondencji pomiędzy dyplomatami angielskimi, amerykańskimi, radzieckimi i polskimi wymienianej w trakcie Powstania Warszawskiego.

Reżyser przygląda się dyplomacji międzynarodowej sprzed 67. lat, a także stara się ukazać losy Polski, w szczególności walczącej Warszawy. Spektakl będzie można oglądać zarówno chodząc między aktorami, grającymi postaci historyczne, jak i odbierać go jako rodzaj filmu montowanego na żywo.

Michał Zadara realizuje swój projekt z zespołem twórców współpracujących przy jego produkcjach z ostatnich lat, takich jak "Utopia będzie zaraz" w Starym Teatrze, "Oresteia" w Operze Narodowej, "Anty-Edyp" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatrze Polskim, czy "Wielki Gatsby" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Premiera spektaklu "Awantura Warszawska. Waszyngton - Moskwa - Londyn" odbędzie się 1 sierpnia o godz. 24.00 w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79. Kolejne spektakle odbędą się w dniach 2-5 sierpnia o godz. 20.00.powrót