Obchody Święta Niepodległości. Po 225 latach otwarta Świątynia Opatrzności Bożej

11-11-2016

Na zdjęciu: Obchody Dnia Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. autor zdjęcia: Danuta Matlochfot.: Danuta Matloch

Na zdjęciu: Świątynia Opatrzności. autor zdjęcia: Danuta Matlochfot.: Danuta Matloch

Na zdjęciu: Uroczystość otwarcia Świątyni Opatrzności. autor zdjęcia: Danuta Matlochfot.: Danuta Matloch

Na zdjęciu: Składanie kwiatów pod Grobem Nieznanaego Żołnierzafot.: Danuta Matloch

Na zdjęciu: Minister Gliński pod Grobem Nieznanego Żołnierzafot.: Danuta Matloch

 

 

Złożenie wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza – tak wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński uczcił, wraz z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło, Święto Niepodległości. Wcześniej uczestniczyli oni w otwarciu Świątyni Opatrzności Bożej na błoniach wilanowskich w Warszawie.

Wicepremier Gliński towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w złożeniu w Święto Niepodległości wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Razem z nimi wieniec złożyli premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Następnie minister kultury – wraz z prezydentem, premier oraz innymi przedstawicielami władz państwowych i kościelnych - wziął udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada na pamiątkę powrotu w 1918 r. do Warszawy Józefa Piłsudskiego, który do końca I wojny światowej osadzony był w Magdeburgu. Ten dzień uznaje się za odzyskanie niepodległości Polski po 123 latach zaborów.

Świątynia Opatrzności Bożej otwarta po 225 latach

Wcześniej wicepremier Piotr Gliński uczestniczył w pierwszej mszy świętej odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej na błoniach wilanowskich w Warszawie. W otwarciu świątyni, oprócz licznych przedstawicieli duchowieństwa, uczestniczyli najwyżsi przedstawiciele władz państwowych - w tym prezydent Andrzej Duda, członkowie rządu i parlamentu, a także  władz samorządowych, wojewódzkich, formacje mundurowe wojska, policji, straży i przedstawiciele kombatantów.

Kościół - wotum wdzięczności narodu za Konstytucję 3 maja i dar wolności – został 11 listopada br. uroczyście otwarty po 225 latach od obietnicy, jaką złożył Sejm Czteroletni. Jedynemu Bogu - Naród. 1791 – 2016” - głosi napis, rozpostarty na frontonie świątyni.

Budowa Świątyni Opatrzności Bożej planowana była już w XVIII wieku, wówczas jako wotum za Konstytucję 3 Maja. Na przeszkodzie realizacji tej obietnicy króla i Sejmu stawały m.in. rozbiory, wojny, lata komunizmu. Po 1989 r. z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia świątyni powrócił ówczesny prymas Polski kard. Józef Glemp. 2 maja 2002 r. wmurowano kamień węgielny.

Kompleks Centrum Opatrzności Bożej składa się z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Świątyni Opatrzności Bożej oraz Panteonu Wielkich Polaków.

Od momentu otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej to w niej - a nie jak dotąd w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela - będzie celebrowana większość uroczystości państwowych, które mają oprawę religijną.

Program „Niepodległa”

W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania niepodległości w MKiDN powstał projekt Wieloletniego Programu Rządowego "Niepodległa". Program ten zakłada przygotowanie oraz przeprowadzenie obchodów upamiętniających wydarzenia związane z odradzaniem się państwa polskiego. 8 listopada br. rząd przyjął informację dotyczącą realizacji WPR „Niepodległa”.

Nadrzędnym celem tego programu będzie wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków. W tym celu zostaną zrealizowane projekty upamiętniające stulecie odzyskania niepodległości - m.in. uzupełnienie listy Pomników Historii, nagranie i wydanie partytur stu najwybitniejszych utworów muzycznych z lat 1918-2018, projekty wystawiennicze związane ze Stuleciem Awangardy oraz budowa sieci muzeów - w tym Muzeum Historii Polski.

Oprócz tego Narodowe Centrum Kultury zostanie operatorem dwóch dużych programów dotacyjnych. Instytucja ta poprowadzi program "Koalicje dla Niepodległej" - organizację oddolnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez grupy obywateli oraz program skierowany do samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych wspierający budowę pamięci o regionalnych i lokalnych wydarzeniach oraz bohaterach z okresu odzyskania niepodległości.

Program "Niepodległa" zakłada także upowszechnianie za granicą wizerunku Polski opartego na systemie wartości wyróżniających naszą tożsamość narodową. Za program zagranicznych obchodów rocznicy, ze szczególnym uwzględnieniem krajów Europy Środkowo-Wschodniej, z którymi wspólnie świętujemy stulecie, odpowiadał będzie Instytut Adama Mickiewicza. Zrealizuje akcje wokół kilku ścieżek tematycznych: Ignacy Jan Paderewski – ikona niepodległości, Polonia; Pokolenie Niepodległej; Awangarda; Robotnicy; Duchowość Niepodległej.

Program będzie realizowany w latach 2017-2021. Na jego realizację w przyszłym roku zabezpieczono środki w wysokości 12 mln zł.

/źródło: MKiDN, PAP/powrót