Obraz Jacoba Jordaensa Św. Iwo wspomaga biednych wycofany z aukcji

03-12-2008

3 grudnia, dzięki interwencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obraz wybitnego malarza flamandzkiego Jacoba Jordaensa (1593-1678) Św. Iwo wspierający biednych, został wycofany z aukcji w londyńskim Sotheby’s na kilka godzin przed jej rozpoczęciem.

Jest to obraz olejny malowany na dębowej desce o wymiarach 47x57 cm, szkic do większej kompozycji przechowywanej w zbiorach Musée Royal des Beaux-Arts w Brukseli. Przedstawia Św. Yves’a Helory de Kormatin (1253-1303) prawnika, którego nadzwyczajna troska o ubogich zyskała mu opinię świętości. Ukazany został jak wysłuchuje próśb ubogich, którzy tłumnie przybyli do niego błagając o pomoc. Na drugim planie, z tyłu, widać otaczającą stół grupę jego współpracowników. Piękne, bogate wnętrze stanowi tło kompozycji.

Obraz Jordaensa był zanotowany w elektronicznej bazie danych zabytkowych obiektów, utraconych w wyniku II wojny światowej pod nr 11 120, jako strata dawnego Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 15 lat w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego gromadzone są w niej informacje dotyczące strat wojennych.powrót