Obrazy z kolekcji Tarnowskich - własnością Muzeum Narodowego w Krakowie

01-10-2012

Pięć dzieł malarstwa europejskiego z kolekcji rodziny Tarnowskich z Dzikowa stało się własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Obrazy zostały zakupione dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  W prezentacji dzieł, która odbyła się 1. października br. w Sukiennicach, uczestniczył szef resortu Bogdan Zdrojewski.

Sukiennice. Minister Bogdan Zdrojewski i Dyrektor MNK Zofia Gołubiew prezentują zakupione dzieła z kolekcji rodziny Tarnowskich z Dzikowa

Sukiennice. Minister Bogdan Zdrojewski i Dyrektor MNK Zofia Gołubiew prezentują zakupione dzieła z kolekcji rodziny Tarnowskich z Dzikowa

MKiDN  wsparło zakup obrazów: „Zaparcie się świętego Piotra” autorstwa naśladowcy Dirka van Baburena, „Walka koguta z kotem” Jacoba (Jacomo) Victorsa, „Śmierć Safiry” - dzieło powstałe prawdopodobnie w kręgu Ambrosiusa Franckena, „Osty i motyle – fragment leśnego poszycia” Otto Marseusa van Schriecka oraz „Sen Jakuba” - najprawdopodobniej pędzla Girolamo Troppa.  Dzieła te były w krakowskim muzeum depozytem, złożonym na przechowanie w 1939 r. Będą odgrywać szczególną rolę w nowej ekspozycji Muzeum, która zostanie udostępniona publiczności w drugiej połowie 2013 r. w nowo tworzonym w Krakowie Ośrodku Kultury Europejskiej „EUROPEUM” – Oddziale MNK.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podkreślił, że rzadko udaje się obrazy tej klasy, jakie zakupiono dla Muzeum Narodowego, pozyskać za „dobrą cenę”. „Są to kwoty nie ekwiwalentne do wartości pozyskanych przedmiotów” – zaznaczył .

Podczas uroczystości w Muzeum Narodowym podkreślono rolę MKiDN we wzbogaceniu zbiorów tej placówki - zarówno o dzieła malarstwa europejskiego, jak i polskiej sztuki współczesnej. W ramach programu Ministra Kultury „Kolekcje” w 2012 r. Muzeum otrzymało dofinansowanie w wysokości 426,5 tys. zł.  na zakup 5 obrazów z XVII w. kolekcji rodziny Tarnowskich z Dzikowa oraz kilkanaście dzieł współczesnych, wykupionych z depozytów prezentowanych częściowo w Galerii Sztuki Polskiej XX Wieku w Gmachu Głównym MNK. Łączna wartość zakupu to 546,5 tys. zł.

Zdaniem ministra Bogdana Zdrojewskiego działania podejmowane dla odzyskania utraconych przez Polskę dzieł są coraz bardziej profesjonalnie, a resort korzysta z usług kancelarii prawnych znających realia na światowym rynku sztuki. „Mamy też darczyńców, a właściciele coraz chętniej lokują swoje zasoby w instytucjach narodowych, bo pozycja tych instytucji się poprawiła”- podkreślał. Przypomniał, że w ostatnich latach udało się odzyskać kilkadziesiąt dzieł sztuki z polskich kolekcji, które wędrowały po świecie, m.in. "Żydówkę z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego oraz dwa obrazy Juliana Fałata: "Przed polowaniem w Rytwianach" i "Naganka na polowaniu w Nieświeżu".



powrót